Porto 17 yaş altı iki Türk oyuncu için Türkiye'de

Porto 17 yaş altı iki Türk oyuncu için Türkiye'de

Portekiz Birinci Futbol Ligi ekibi Porto'nun gelişim programı koordinatörü Paulo Noga, diğerlerinden farklı özellikleri olan ve farklı birtakım beceriler gösteren oyuncuları kulübün bünyesine kattıklarını belirterek, 17 yaş altındaki birkaç tane Türk oyuncuyu takip ettiklerini bildirdi.

Dünya futbolunda yetiştirdiği ya da keşfettiği genç oyuncuların, önce yıldızlarını parlatıp ardından da astronomik transfer ücretleriyle İngiltere, İspanya ve dünyanın diğer ülkelerine satmasıyla ünlü olan Porto kulübünün bu başarısının altında, iyi kurulmuş ve devam eden bir program yer alıyor.


Paulo Noga'nın koordinatörlüğünü yaptığı "Gelişim Programı" kapsamında, yaş gruplarına ait belirli kriterler doğrultusunda seçilen ya da keşfedilen oyuncular, kulüp bünyesinde gelişimleri tamamlayıp A takıma çıktıktan sonra, dünyanın en önemli futbol yıldızları arasına yükseliyorlar.


Kesin bilgi... Gerçekleşen ara transferler


- "Doğru strateji belirliyoruz"


Acıbadem Sports tarafından Belek Turizm Bölgesi'deki bir otelde gerçekleştirilen Uluslararası Futbol Bilimleri Konferansı'na katılmak üzere Antalya'ya gelen Paulo Noga, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.


Noga, Porto'nun yakaladığı seviye ve transferdeki başarısının nedeninin, kurguladıkları stratejiler ve bunları nasıl uyguladıkları olduğunu söyledi.


Bütün hedefleri uzun dönem olarak koyduklarını ifade eden Noga, "Söz konusu olan oyuncunun kişisel gelişimi. Onun için çabalıyoruz. Onun için doğru strateji belirliyoruz" diye konuştu.


Paulo Noga, oyuncu seçme kriterlerinin, genelikle yaşa göre farklılık gösterdiğinin altını çizerek, şöyle konuştu:


"12-13 yaşındaki oyuncuyu seçerkenki değerlendirmelerimiz ile 18-19 yaşında kulübün bünyesine katacağımız oyuncuların kriterleri farklı. Tabii ki diğerlerinden farklı özellikleri olan, farklı bir takım beceriler gösteren oyuncuları seçiyor ve onları kulübün bünyesine katıyoruz."


Football Manager'ın sırları


- Porto, Türkiye'de oyuncu takip ediyor


Türkiye'de de takımları adına oyuncu takip eden çok iyi arkadaşları olduğunu anlatan Paulo Noga, "17 yaş altındaki birkaç tane Türk oyuncuyu takip ediyoruz" diye konuştu.


Noga, Türk futbolunun geliştirmek adına Türkiye'de çok önemli organizasyonlar yapıldığını vurgulayarak, şunları kaydetti:


"Bu organizasyonların devam etmesi gerekiyor ki ülke sporu kalkınabilsin. Uzun vadede bir şeyler kazanabilsin. Kısa vadeden çok uzun vadede yapılabilecek şeyler olduğunu düşünüyorum. Türk futbolunun gelişeceğini düşünüyorum."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS