Türkiye'ye Şampiyonlar Ligi müjdesi

UEFA Avrupa Ligi finalinde Atletico Madrid'in Marsilya'yı yenmesi Türkiye'ye yaradı. Detayları CNN TÜRK Spor Direktörü Cem Yılmaz canlı yayında anlattı.Türkiye'ye Şampiyonlar Ligi müjdesi
Atletico Madrid'in Marsilya'yı devirerek Avrupa Ligi şampiyonu olmasından ilginç bir biçimde üç ülke kârlı çıktı: Türkiye, Fransa ve Çekya... Detayları CNN TÜRK Spor Direktörü Cem Yılmaz canlı yayında anlattı.
Canlı yayında anlattı
Cem Yılmaz'ın verdiği müjdeyi videodan izleyebilirsiniz. Detaylar ise haberimizin devamında
Atletico kazanınca...


Atletico Madrid, zaten Şampiyonlar Ligi'ne gitme hakkını elde ettiğinden Avrupa Ligi şampiyonunun Şampiyonlar Ligi kontenjanı dolmamış oldu.
Real-Liverpool farketmez

Şampiyonlar Ligi finalinde yer alacak Real Madrid ve Liverpool'un da zaten Şampiyonlar Ligi'ni önümüzdeki sene garantilemiş olmaları sayesinde bu kontenjanda dolmadı.
İşte müjde
Hal böyle olunca Türkiye Süper Ligi'ni 2. sırada bitirecek takım 3 ön eleme oynamaktan kurtuldu. Süper Lig ikincisi önümüzdeki yıl Şampiyonlar Ligi'ne katılabilmek için 2 ön eleme maçı oynayacak.
Şanslı Lyon
Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt katılacak 17 takımdan 15'i kesinken boşta kalan iki kontenjanın kimlere gideceği de belli oldu. Buna göre Fransa Ligi'ni üçüncü bitirecek takım doğrudan Şampiyonlar Ligi gruplarına katılacak. Şu anda Lyon, Ligue 1'de üçüncü sırada yer alıyor.
Çek şampiyonuna müjde
Diğer boş kontenjan ise Çek Cumhuriyeti şampiyonu tarafından doldurulacak. Şu an itibariyle Vitoria Plzen, Çek Ligi'nde şampiyonluğa en yakın takım.
Türk takımlarının durumu
Süper Lig'de Fenerbahçe, Başakşehir ve Beşiktaş'in ikinci olma ihtimali oluyor.

Türkiye'nin 1.si doğrudan Şampiyonlar Ligi gruplarında yer alırken 2.si ise 2. ön elemeden değil 3. ön elemeden başlayacak.
Cem Yılmaz anlattı
CNN TÜRK Spor Direktörü Cem Yılmaz bu durumu şöyle anlattı:

"Örneğin son haftaya girilirken örneğin Fenerbahçe ligi ikinci bitirdiği takdirde Şampiyonlar Ligi elemelerine Temmuz yerine Ağustos ayında başlayacak. Bu başlı başına önemli bir avantaj. Üçüncü ön elemeden itibaren oynayacak."
Fenerbahçe ve Başakşehir senaryosu
10 / 12
Türkiye'ye Şampiyonlar Ligi müjdesi

Fenerbahçe ve Başakşehir'in puanlarının seri başı olmaya yetmediğini belirten Cem Yılmaz "Bu nedenle rakipler de belli. Dinamo Kiev, Benfica, Ajax ve Basel. Şu anda gözüken bu 4 takım. Fakat Ajax ve Basel bir alt turdan gelecek. Onlar da PAOK ve Sturm Graz'la eşleşecekler. Oradan iki takım gelecek. Eğer elenmezlerse Kiev, Benfica, Ajax ve Basel bizim lig ikincimizin rakipleri olacak. Süper Lig ikincisi bu dört takımdan ikisini elediği taktirde Şampiyonlar Ligi'ne kalacak" diye konuştu.
Beşiktaş senaryosu
11 / 12
Türkiye'ye Şampiyonlar Ligi müjdesi


Cem Yılmaz, Beşiktaş'ın ikinci olması halinde farklı bir durum olacağını belirterek "Beşiktaş yüksek puanı sayesinde seri başı olacak ve daha kolay takımlarla eşleşecek" diye konuştu.
Avrupa Ligi garanti
12 / 12
Türkiye'ye Şampiyonlar Ligi müjdesi


Cem Yılmaz ayrıca Süper Lig ikincisinin 3. ön elemede elense bile doğrudan Avrupa Ligi gruplarına kalacağını da belirtti.
{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS