Zekeriya Alp: Hakemlerimize destek olalım

Zekeriya Alp: Hakemlerimize destek olalım

MHK Başkanı Zekeriya Alp, Kış Semineri'nde açıklamalarda bulundu.

Alp'in açıklamaları şöyle:


İlk yarıya baktığımız zaman hakemlerimiz için iyi gittiğini söyleyebiliriz. VAR sisteminin konuşulduğu bir ilk yarıyı geride bıraktık. Fauller, penaltılar, kırmızı kartlar, atamalar vs birçok tartışmanın içinde yer aldık. VAR'ın anayasasında belirtildiği üzere sana göre bana göre durumu olmaz. Bu konuda maalesef yanlış bir algı var. 


Süper Lig'de 153 maçta 65 karar VAR incelemesiyle düzeltildi. 10 goli 3 penaltı, 1 yanlış kart iptal edildi. VAR'a gidilen pozisyonlardan yalnızca 4 pozisyonda karar değişmedi. VAR'ı önemli bir katkı sağladığını görüyoruz. Teknolojik boyutunda sorunumuz yok. Mevcut en ileri teknolojiyi kullanıyoruz. Eksiğimiz insan kaynağı. Her hafta 9 Süper Lig maçımız var.
 
İlk yarıda gündeme gelen konulardan biri de atamalar ve hakemlere verilen cezalar. Hakem değerlendirmemiz 100 üzerinden gerçekleşiyor. Hakemlerimizi kendimiz tayin ediyoruz. VAR hakemlerimiz 6 puan üzerinden değerlendirliyor. 3-4 hafta öncesinden atamalarımızı belirliyoruz. Çok zorda kalırsak en az ceza puanı alan hakeme görev veriyoruz. İlk yarıda futbol ailesinin birçok kesiminin şikayeti oldu. Hakemlerin en önemli görevi adil yönetim. Tek bir amacımız var, adil ve tarafsız davranmak. Biz büyük çaba gösteriyoruz. Herkes birbirine güven duymalı. Hakemlerimize futbol ailesinin destek olması lazım. Hakem kardeşlerimiz gerekli dersleri çıkarttılar. İnanıyorum ki performanslarını ikinci yarıda yukarı çıkaracaklardır. Biz de bir mücadeleye soyunduk. Bu savaşı en iyi şekilde vereceğiz. 


Daime eğitim, eğitim diyoruz. Eğitimle birlikte yeni hakemler yetiştiriyoruz. İlk yarıda dikkat ederseniz genç hakemlerimizden önemli performanslar izledik. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS