hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  KKTC 'Melekler Takımı'na ağlıyor!

  KKTC Melekler Takımına ağlıyor
  expand

  Turnuva için Adıyaman’a gelen KKTC’nin Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji’nin kız ve erkek voleybolcularının tamamı deprem sonrası enkaz altında kalarak yaşamını yitirdi. 3 Şubat’ta gelip İsias Hotel’e yerleşen 39 kişilik kafilede, 12-14 yaşlarında 25 sporcu, 9 veli, 1 öğretmen, 2 müdür muavini ve 2 antrenör bulunuyordu. 6 Şubat sabahı 04.17’de meydana gelen 7.7 şiddetindeki depremden sadece 4 veli ile 1 müdür yardımcısı kurtulabildi. Depremde yıkılan binadan şans eseri çıkan ancak 13 yaşındaki oğlu Aras’ı kaybeden Murat Aktuğralı, “Her şey 15-20 saniyede bitti. Otel adeta ortadan kırıldı ve olduğu yere çöktü. Yıkılış şekline göre bizim odalar daha az hasar gördü ve çıkma şansımız oldu” dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yüreklerimizi yakan Kahramanmaraş merkezli depremler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) de pek çok ailenin ocağına ateş düşürdü. Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji’nin 12-14 yaş arası 25 kız ve erkek voleybolcusunun tamamı ile veli, öğretmen ve antrenörlerden oluşan 10 kişi Adıyaman’da yıkılan otelin altında kalarak hayatını kaybetti. 3 Şubat günü şampiyonluk hedefiyle Adıyaman’a gelen 25 çocuk sporcu, 9 veli, 1 öğretmen, 2 müdür muavini ve 2 antrenörden oluşan 39 kişilik Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji kafilesi 4 yıldızlı Grand İsias Hotel’de konaklamaya başladı.

  HEDEFLERİ ŞAMPİYONLUKTU İLK MAÇLARINI KAZANMIŞLARDI

  Hem kızlarda hem erkeklerde şampiyon olarak KKTC’yi temsil etmeye hak kazanan Gazi Mağusa Türk Maarif Koleji, Adıyaman’daki turnuvaya da çok iyi başladı. Erkekler Adana temsilcisini 3-1, kızlar ise Niğde ekibini 3-0 yendi. Maçların ardından salonda zafer pozları veren iki takım geçen sene ikinci olarak kaçırdıkları Türkiye şampiyonluğunu bu sene kazanma hayalini yaşıyordu. Adıyaman’daki bölge şampiyonası onları şubat ayı sonunda Manisa’da yapılacak Türkiye Şampiyonası’na taşıyacak bir ara hedefti. Ne var ki, 6 Şubat’ta meydana gelen Deprem tüm hayatları söndürdü. Depremde yıkılan otelden çıkamayan çocuklar maalesef hayatlarını kaybetti.

  KKTC Melekler Takımına ağlıyor

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  OTEL ADETA ORTADAN KIRILDI VE OLDUĞU YERE ÇÖKTÜ

  13 yaşındaki oğlu Aras’ın maçlarını izlemek için kafileye dahil olan baba Murat Aktuğralı, Hürriyet’e biricik oğlunu, diğer sporcu arkadaşlarını, ve öğretmenleri yitirdiği anları şöyle anlattı: “Takım ruhunu güçlendirme adına çocukları 3-4 yataklı odalara yerleştirdik. Biz veliler de otelin arka bölümüne denk gelen odaları aldık. Akşam yemeğinden sonra bir süre lobide oturup sohbet ettik, güldük, eğlendik. Sonra odalara geçildi. Sabaha karşı her şey 15-20 saniyelik bir süreçte bittti. Otel adeta ortadan kırıldı ve olduğu yere çöktü. Yıkılış şekline göre bizim odalar daha az hasar gördü ve çıkma şansımız oldu. 39 kişilik okul kafilemizden ben, diğer veliler Pervin Aksoy İpekçi, Recep Kılıç ile müdür muavini Esra Özberkman çıkabildik. Diğer 35 kişi enkaz altındaydı.

  BAŞKALARINI KURTARDIK AMA EVLATLARIMIZI KURTARAMADIK

  Dışarıda şiddetli bir yağmur yağıyor, ne yapacağımızı bilemez halde dövünüyorduk. Evlatlarımıza seslendik ama hiç cevap gelmedi. Benim gibi kızı Havin’i enkaz altında kalan veli arkadaşım Recep Kılıç ve kızı Serin enkaz altında kalan Pervin Aksoy İpekçi ağlayarak, enkazı kendi imkanlarımızla açmaya çabaladık. Otelde kalan başka misafirleri kurtardık ama çocuklarımıza ulaşamadık. Büyük üzüntü içindeyiz.” Depremin ardından diğer sporcuların velileri, KKTC hükümetinin tahsis ettiği, Tarım Bakanı ve sivil savunma ekiplerinin de bulunduğu uçakla Adıyaman’a gitti. Arama kurtarma çalışmalarında düne kadar 35 kişinin 25’inin cesedine ulaşıldı. Çalışmaların devam ettiği bölgede ulaşılan cenazeler her gün KKTC’ye gönderiliyor. Cenazelerin bir bölümü dün KKTC’de törenle toprağa verilirken gözyaşları sel oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ‘ANNE ŞAMPiYON OLMAYA GiDiYORUM’ DEMiŞTiN, SEN ŞAMPiYONSUN OĞLUM

  Depremde hayatını kaybeden Gazi Mağusa Türk Koleji Erkek Voleybol Takımı sporcusu İzcan Nurluöz’ün annesi Feriha Yiğittürk, yürek burkan bir paylaşımda bulundu: “Sen şampiyonsun oğlum. Hepiniz şampiyonlarımızsınız. Meleğim, merhametlim, canımdan canım, İzcan’ım. Efsaneleri oldunuz bu ülkenin, hep öyle kalacaksınız! İnatla, ısrarla, inanarak, ‘Anne şampiyon olmaya gidiyorum’ demiştin. Evet annem... Şampiyonsunuz... Hepiniz birer şampiyonsunuz ve bir ülke, tüm Kıbrıs, size ağlıyor şimdi. Seni asla unutmayacağız; nefes aldığım sürece benimle olacaksın. Hepiniz, adlarınızla, gülüşlerinizle, anılarınızla bize nefes olacaksınız.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  39 KiŞiLiK KKTC TÜRK MAARiF KOLEJi VOLEYBOL TAKIMLARI KAFiLESiNDE YAŞAMINI YiTiRENLER VE KURTULANLAR

  Alp Akın Öğrenci
  Doruk Akın Öğrenci
  Aras Aktuğralı Öğrenci
  Mehmet Arif Altak Öğrenci
  Fahri Arkar Öğrenci
  Hasan Bilgen Öğrenci
  Elvin Çavdır Öğrenci
  Havva Balcı Çavdır Veli
  Evren Çavdır Veli
  Perihan Çetiner Öğrenci
  Osman Çetintaş Antrenör
  Nehir Çevik Öğrenci
  Abide Dağlı Veli
  Mülkiye Dağlı Veli
  Nafize Dağlı Öğrenci
  Aykan Ekiz Öğrenci
  Hayal Gençalioğlu Öğrenci
  Özgür İçme Öğrenci
  Serin İpekçioğlu Öğrenci
  Kağan Selim İş Öğrenci
  Lavin Kalaycı Öğrenci
  Duygu Bolsoy Kalaycı Veli
  Selin Karakaya Öğrenci
  Ali Karasel Öğretmen
  Havin Kılıç Öğrenci
  Atakan Celal Konuklu Öğrenci
  Pamir Konuklu Antrenör
  İzcan Nurluöz Öğrenci
  Sahil Özberkman Öğrenci
  Mustafa Sabancı Öğrenci
  M.Niyazi Topukçuoğlu Öğrenci
  Asya Tülek Öğrenci
  İbrahim Yakula Müdür Muavini
  Ecem Yeniçeri Öğrenci
  Bedriye Yeniçeri Veli
  Pervin Aksoy İpekçioğlu (Veli) Kurtuldu
  Recep Kılıç (Veli) Kurtuldu
  Murat Aktuğralı (Veli) Kurtuldu
  Esra Özberkman (Müdür Muavini) Kurtuldu

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   

  Kaynak: Hürriyet - SporArena / Süleyman Arat

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow