hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Süheyl Batum kimdir, nereli, ne iş yapıyor? Galatasaray başkan adayı Süheyl Batum'un yönetim kurulu listesi!

  Süheyl Batum kimdir, nereli, ne iş yapıyor Galatasaray başkan adayı Süheyl Batumun yönetim kurulu listesi
  expand
  KAYNAKCnnturk.com

  Galatasaraylı futbolseverler, 104. dönem yönetiminin belirleneceği genel kurul için heyecanlı bekleyişini sürdürüyor. 2022 yılının Haziran ayında başkan seçilerek göreve başlayan Dursun Özbek son açıklamasında tekrar aday olduğunu duyurdu. Galatasaray'ın diğer başkan adayı ise anayasa profesörü ve siyasetçi Süheyl Batum yarışacak. Peki, Süheyl Batum kimdir, nereli, ne iş yapıyor? İşte Galatasaray başkan adayı Süheyl Batum'un yönetim kurulu listesi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Galatasaray Kulübü başkanlık seçimine aday olan Süheyl Batum’un hayatıyla ilgili detaylar merak ediliyor. Galatasaray'da seçim öncesinde Süheyl Batum, divana listesini teslim etti ve başkan adaylığını açıkladı. Adaylığını açıklayan Süheyl Batum daha sonrasında stadyum çıkışında bekleyen basın mensuplarına açıklamalarda bulunmuştu. Süheyl Batum: "Bugün, listemizi sayın divan başkanına teslim ettik. Galatasaray başkanlığına aday olduk. Galatasaray yalnızca bir spor kulübü değil, gelenekleriyle, geçmişiyle, değer yargılarıyla çok önemli bir kurum. Galatasaray demokrasisi için, arkadaşlarımızla birlikte buraya geldik. Galatasaray'ın itibarı derken, özellikle de Galatasaray'ın geleceği için. Çok değerli arkadaşları bir araya getirirken, bizi cesaretlendiren iki tane çok önemli başkanımız vardı. Sayın Alp Yalman, bizim listemizde."

  Süheyl Batum kimdir, nereli, ne iş yapıyor Galatasaray başkan adayı Süheyl Batumun yönetim kurulu listesiSÜHEYL BATUM'UN GALATASARAY YÖNETİM KURULU LİSTESİ

  Asıl: Aytuğ Sakallıoğlu, Ayşen Sarıkan Tanırcan, Aslı Makaracı Başak, Mete İkiz, Suat Sarı, Çetin Soysal, Mustafa Barış Yaşaroğlu, Rezan Epözdemir, Cüneyt Öztürk, Murat Karaman

  Yedek: Metin Karakaya, Cem Topuz, Hikmet Siber Akyelken, Mehmet Şişmanoğlu, Hikmet Ozan Öğüt.

  SÜHEYL BATUM KİMDİR?

  Türk hukuk profesörü ve siyasetçi Bedii Süheyl Batum, 6 Mayıs 1955 tarihinde dünyaya geldi. Cumhuriyet Halk Partisi'nden TBMM 24. Dönem Eskişehir milletvekilidir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Orta ve Lise öğrenimini (1966-1975) Galatasaray Lisesi'nde tamamladı. 1979 yılında Paris I Panthéon - Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni bitirdi. 1980’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Anayasa Hukuku kürsüsünde asistanlık yapmaya başladı. Aynı fakültede, 1985 yılında "Siyasal Katılma Aracı Olarak Referandum" konulu tezi ve pekiyi derecesiyle doktor, 1990 yılında "Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Türk Anayasal Sistemine Etkileri" başlıklı teziyle doçentlik unvanını aldı.

  1996 yılında "Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Türkiye" isimli teziyle Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde Profesör unvanını aldı. Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanlığı, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı ve iki dönem Bahçeşehir Üniversitesi Rektörlüğü görevlerinde bulundu. İstanbul Üniversitesi'nde, Galatasaray Üniversitesi'nde, İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde, Marmara Üniversitesi'nde ve Bahçeşehir Üniversitesi'nde ve Okan Üniversitesi'nde Anayasa Hukuku dersi verdi.

  22 Mayıs 2010 tarihindeki Cumhuriyet Halk Partisi 33. Olağan Kurultayı'nda MYK üyelerinin onayıyla CHP üyesi olmuş, 23 Mayıs'ta da delegelerin oylarıyla (1108 oy) CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 2003 yılından beri köşe yazarlığı yaptığı Vatan Gazetesi'nden, Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi'ndeki görevi nedeniyle 27 Mayıs 2010 tarihinde ayrıldı. 29 Mayıs 2010 tarihli Parti Meclisi'nde CHP Merkez Yönetim Kurulu'na (MYK) seçildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3 Kasım 2010 tarihinde yürürlükte bulunan tüzük uyarınca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Önder Sav'dan boşalan Genel Sekreterlik makamına getirildi. 18 Aralık 2010'daki Cumhuriyet Halk Partisi 15. Olağanüstü Kurultayı'nda 1089 oyla yeniden Parti Meclisi üyeliğine seçildi. 25 Aralık 2010'da toplanan Parti Meclisi kararıyla Seçim ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı görevine getirildi. 12 Haziran 2011 de yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde, CHP Eskişehir 1. sıra milletvekili adayı olarak seçilerek TBMM'ye girmiştir.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow