Aleksia Karutasu kimdir, kaç yaşında, nereli? Aleksia Karutasu Milli takımda ne zaman oynayacak?

Aleksia Karutasu kimdir, kaç yaşında, nereli? Aleksia Karutasu Milli takımda ne zaman oynayacak?

Aleksia Karutasu kimdir, kaç yaşında, nereli Aleksia Karutasu Milli takımda ne zaman oynayacak
expand

VakıfBank Spor Kulübü'nün Romanya asıllı oyuncusu Aleksia Karutasu, 2022'de Türk vatandaşlığına geçti. Daha önce Küba doğumlu Melissa Vargas'ın ardından, 2003 doğumlu pasör çapraz oyuncunun Filenin Sultanları'na ne zaman dahil olacağı merak ediliyordu. VakıfBank Spor Kulübü'nün yıldız oyuncusu Aleksia Karutasu'nun ne zaman milli formayı giyeceği tarih belli oldu. Peki, Aleksia Karutasu kimdir, kaç yaşında, nereli? Aleksia Karutasu Milli takımda ne zaman oynayacak? İşte detaylar.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Filenin Sultanları'nın yeni 'Vargas'ı Aleksia Karutasu ilk maçına çıkmaya hazırlanıyor. Filenin Sultanları'nın yeni 'Vargas'ı olarak tanımlanan Romanya doğumlu Aleksia Karutasu o tarihten itibaren milli takımın formasını giyebilecek. Karutasu, Rumen basını için yaptığı açıklamalarda neden Türkiye Milli Takımı’nı seçtiğini şu sözlerle açıklamıştı: “Türkiye'yi seçtim çünkü insana her gün böyle fırsatlar sunulmuyor. Ayrıca, Türkiye'nin Romanya'dan çok daha fazla yarışmaya erişimi var. Romanya her zaman kalbimde kalacak. Romanya benim doğup büyüdüğüm ülke."

Aleksia Karutasu kimdir, kaç yaşında, nereli Aleksia Karutasu Milli takımda ne zaman oynayacakALEKSİA KARUTASU MİLLİ TAKIMDA NE ZAMAN OYNAYACAK?

Filenin Sultanları’na katılmak için sabırsızlandığını belirten pasör çaprazı Aleksia Karutasu'nun formayı ne zaman giyeceği merak ediliyordu. Aleksia Karutasu; Ajansspor'un haberine göre, Ocak 2024’ten itibaren Milli takımın formasını giyebilecek.

Aleksia Karutasu kimdir, kaç yaşında, nereli Aleksia Karutasu Milli takımda ne zaman oynayacakALEKSİA KARUTASU KİMDİR?

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

10 Haziran 2003’te Romanya’nın başkenti Bükreş’te dünyaya gelen Aleksia Karutasu voleybola CSM Bükreş ekibinde başladı. Annesi ve babası profesyonel basketbol kariyerine sahip genç yıldız 13 yaşındayken Romanya Ulusal Ligi'nde ilk maçına çıktı ve Romanya tarihinin en genç profesyonel oyuncusu unvanını aldı. 2018’de Romanya Ligi ve Romanya Kupası şampiyonluğunu yaşayan Karutasu, Romanya Milli Takımı ile mücadele ettiği U17 Balkan Şampiyonası'nda da en iyi pasör çaprazı seçilmişti. 1.88 boyundaki pasör çaprazı 2022 yılında Türk vatandaşlığına geçti.

Aleksia Karutasu kimdir, kaç yaşında, nereli Aleksia Karutasu Milli takımda ne zaman oynayacakRomanya U18 Milli Takımı'ndaki performansı dikkat çeken Carutasu, VakıfBank tarafından fark edildi ve teklif yapıldı. 2020 yılında Sultanlar Ligi ekiplerinden Yeşilyurt'ta kiralık olarak forma giyen Alexia Ioana Carutasu, Yeşilyurt'un CEV Challenge Kupası'nı kazanmasında önemli bir rol oynayarak MVP ödülünün de sahibi olmuştu. Yeşilyurt'un CEV Challenge Kupası'nı kazanmasında önemli bir rol oynayarak MVP ödülünün de sahibi olan oyuncu geçtiğimiz sezonu ise Galatasaray HDI Sigorta'da kiralık olarak geçirdi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Aleksia Karutasu kimdir, kaç yaşında, nereli Aleksia Karutasu Milli takımda ne zaman oynayacakALEKSİA KARUTASU KİŞİSEL BAŞARILAR

2018 U17 Balkan Şampiyonası
EN İYİ PASÖR ÇAPRAZI

2021 CEV Challenge Cup
EN DEĞERLİ OYUNCU (MVP)

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow