‘Yapamazsın’ dediler tarih yazdı

‘Yapamazsın’ dediler tarih yazdı

Türk spor tarihinde önemli bir başarıya imza atan basketbolcu Selin Şahin cnnturk.com’a özel açıklamalarda bulundu.

Fenerbahçe’den İtalya’nın Reggio Calabria takımına transfer olarak yurt dışında oynayacak ilk bedensel engelli kadın basketbolcu Selin Şahin, ‘başaramazsın’ sözlerine inat azimle çalıştı.

 Milli Takım’ın da yıldızı Selin Şahin, İtalya yolculuğu öncesi samimi açıklamalarda bulundu…

Basketbol ile tanışma hikayeni anlatır mısın? Etkili olan faktörler ne oldu? Sonuçta senin hayatını şekillendirdi basketbol...

 Merhaba ben Latife Selin Şahin, 1992 İstanbul doğumluyum. 3 yaşımda geçirdiğim bir kaza sonucu 23 yıldır omurilik felciyim. Basketbol ile lise son sınıfta tanıştım. Lisede beden eğitimi öğretmenimin ısrar etmesi üzerine denemek istedim ve her şey böylece başladı.

Türkiye’de oynadığın kulüpler hangileri? Bugüne kadar ki kariyerinde en verimli hissettiğin dönemin şu an mi?

Basketbola öncelikle Süper Lig’de mücadele eden başka bir kulüpte başladım fakat burada kendimi yetiştirmem mümkün değildi. Takım antrenörü ve genel menajeri “senin basketbolda başarılı olabileceğini düşünmüyoruz, başka branşa yönlendirelim seni” dediler. Ben ise basketbol oynamak istediğimi dile getirdim. Başka bir kulübe transfer olup kendimi basketbolda geliştirmek istedim ve Fenerbahçe ile tanıştım. 1907 Fenerbahçe Engelli Yıldızlar kulübüne transfer oldum. Burada çok verimli güzel seneler geçirdim ve 6 sezon forma giydim.

“Milli formayı gururla taşıyorum”

 Milli takımda nasıl geçiyor çalışmalar?

Milli takım çalışmaları yıl içerisinde 3-4 kez kamp halinde oluyor ve ligler bittikten sonra şampiyonalara gidiyoruz. Önce genç milli takımda forma giydim. Şimdi ise gururla A Milli Takım’a hizmet etmekteyim. 

Yeni takımında hedeflerin nedir?

Reggio Calabria benim için her anlamda büyük bir macera olacak. Kaliteli ve başarılı bir kulübe gidiyorum. Hedefimiz tabi ki grubumuzu lider bitirip şampiyonluk yaşamak.

Tekerlekli sandalye basketbolunda seni zorlayan faktörler neler oldu?

Tekerlekli sandalye basketbolunda beni en çok zorlayan faktörlerin en başında, kullandığımız sandalyelerimizi kendimizin temin etmek zorunda olması. Çünkü Spor sandalyelerimiz oldukça pahalı ve bunu karşılamakta güçlük çekmemiz.

Çok istemek ve hırsla çalışmak

Bu sporu yapacak arkadaşlara tavsiyelerin nedir ?

Basketbola başlamak isteyen birçok kişiyle sosyal medya üzerinden sohbetlerimiz oluyor. Kesinlikle kendilerine inanmalarını söylüyorum. Benim basketbola başlamam bir heves ve hobi olarak başladı. Fakat etrafımdaki insanların “yapamazsın, senin basketbolda başarılı olabileceğini düşünmüyoruz’’ demesiyle hırsa ve tutkuya dönüştü. Çok istemek ve bunun yanında vazgeçmeden hırsla çalışmak. Hedeflerimiz de istikrarlı olmak kadar çok önem taşıyor.

Ailen ve arkadaşlarının spor hayatındaki yeri nasıl? İtalya transferin hakkında çevredekilerin tepkileri ne oldu?

Ailem ve arkadaşlarım tartışmasız bu yolda en büyük destekçilerim. İtalya’ya gidecek olmam her ne kadar onları üzse de beni orada da asla yalnız bırakmayacaklarını biliyorum. Hatta şimdiden arkadaşlarım, ailem ve çevremde sevdiğim insanlar İtalya’ya gelme planı yapmaya başladı.

Sponsor desteğine ihtiyaç var

Spor tarihimize geçmiş bir profesyonel olarak bu sporda eksiklerimiz neler?

Eksiklerimiz çok var fakat tekerlekli sandalye basketbolunun fark edilmesi arttıkça bakış açısı değişmeye başlıyor. Tekerlekli sandalye basketbolunda bir ilki yaşıyor olmak bana bu anlamda büyük bir sorumluluk yüklüyor.

Spor hayatındaki hayalin nedir? Hayallerini gerçekleştirme noktasında ihtiyaçların var mı?

Maalesef ki en büyük eksikliğimiz sponsor destekleri. Benim de bu anlamda spor yaşantımı destekleyecek ve basketbola devam edebilmem için bir sponsor desteğine ihtiyaç duyuyorum.

Tekerlekli sandalye basketbolunda en büyük hayalim Avrupa’da bir kulüpte oynayabilmekti. Şimdi hayalimi gerçekleştirmiş olmanın tuhaf, güzel bir hissi var. Bundan sonra ki hayallerim ise sponsor desteği bulunabilirse spor yaşantımı daha rahat bir şekilde devam ettirebilmek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS