Tarihte bugün: 17 mart

Tarihte bugün: 17 mart

Tarihte bugün: 17 mart

1954'te İspanya'yı kura sonucunda eleyen Türkiye A Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

1954 Dünya Kupası Avupa elemelerinde yer alan Türkiye, o zamanki statüye göre Altıncı Grup'ta sadece İspanya'yla eşleşti.
 
İlk maç 6 ocakta İspanya'nın başkenti Madrid'de oynandı. Türkiye 31'inci dakikada Recep'le öne geçtiyse de Vinancio (2), Alsua ve Miguel'in gollerine engel olamayarak sahadan 4-1 yenilgiyle ayrıldı.
 
Maçın rövanşı 14 martta İstanbul'da oynandı ve Türkiye, İspanya'yı 16'ncı dakikada Burhan'ın attığı golle 1-0 yenmeyi başardı ve Dünya Kupaıs şansını üçüncü maça taşıdı.
 
Üçüncü karşılaşma, 17 martta Roma'da oynandı. İspanya 18'de Arteche'nin golüyle 1-0 öne geçti. 32'de Burhan ve 65'te Suat'ın golleri üstünlüğü Türkiye lehine çevirdi. 79'da Escuderio'nun golü skoru belirledi.
 
Her iki takım da birer galibiyet, birer yenilgi ve birer beraberlik aldığı için satatü gereği Dünya Kupası'na katılacak takım kurayla belirlendi. Şans Türkiye'den yanaydı.
 
İsviçre'de düzenlenen şampiyonada Türkiye, Almanya, Macaristan ve Kore ile birlikte B Grubu'nda yer aldı. Türkiye gruptaki ilk maçında, 17 haziranda Almanya'ya 41 yenildi.
 
İkinci maçta Kore karşısına çıkan milli takım, Burhan (3), Suat (2), Lefter ve Erol'un golleriyle rakibini 7-0 yenerek dünya kupaları tarihinin en farklı skorlarından birini aldı.
 
İki maç sonunda Macaristan dört puanla liderliği elde etti, Türkiye iki puan ve +4 averajla ikinci, Almanya iki puan ve -2 averajla üçüncü olurken, Kore sıfır puanla sonuncu sırada kaldı.
 
Puanların eşit olması nedeniyle Türkiye ve Almanya arasında bir üst tura çıkabilmek için baraj maçları oynandı. 23 haziranda Zürih'te oynanan ve Almanya'nın 7-2 kazandığı maç sonrası Türkiye kupaya veda etti.
 
Dünya Kupası'nın finali ise 4 temmuzda, Türkiye'nin grubundan çıkan Almanya ve Macaristan arasında oynandı. Maçın favorisi Macaristan, altıncı dakikada Puşkaş'la öne geçti. Czibor, dokuzuncu dakikada farkı ikiye çıkardı.
 
Oyun disiplininden kopmayan Almanya, 11'de Morlock ve 18'de Rahn'ın golleriyle eşitliği yakaladı ve devre bu sonuçla bitti. 84'üncü dakikada yeniden sahneye çıkan Rahn, Almanya'ya sürpriz bir kupa kazandırdı.
 
İsviçre 1954'te Macaristan'ın ünlü golcüsü Sandor Kocsis 11 golle gol kralı olurken onu, Almanya'dan Max Marlock ve İsviçre'den Josef Hügi izledi.
 
Toplam 22 maçın oynandığı kupada 88 gol atıldı ve maç başına 4 dört gol ortalaması yakalandı ve hiçbir futbolcu kırmızı kart görmedi. Maç başına seyirci ortalaması ise 60 bin 773 oldu.

Günün diğer önemli olayları
 
1816: 38 tonluk 'Elise' adlı buharlı tekne, kaptan Pierre Andriel yönetiminde, Manş Denizi'ni aşan ilk buharlı tekne oldu.
1921: Londra'da ilk doğum kontrol kliniği açıldı. Kliniğe başvuranlara, düşük ücretle korunma araç gereçleri verildi.
1939: Hatay'da Türk posta ve telgraf ücretleri uygulamaya konuldu.
1948: Belçika, Fransa, Hollanda, İngiltere, Lüksemburg dışişleri arasında, 50 yıl süreli Brüksel Anlaşması imzalandı.
1972: Uzun süredir araları açık olan CHP Genel Başkanı İsmet İnönü ile Genel Sekreter Bülent Ecevit barıştı.
1976: ABD'li Northrop uçak şirketi, uçak alım satımlarıyla ilgili Türkiye'de rüşvet dağıttığı iddialarını doğruladı.
1978: Atatürkçü şiirleri ve denemeleriyle tanınan ünlü şair Dr. Ceyhun Atuf Kansu, Ankara'da öldü.
1985: İki ünlü oyun yazarı Artur Miller ve Harold Pinter, hapiste bulunan Uluslararası Yazarlar  üyesi yazarları ziyaret etmek amacıyla Türkiye'ye geldi.
1993: Gazeteci Beyhan Cenkçi, hayata veda etti.
2005: Sivas'ın Koyulhisar ilçesine bağlı Sugözü köyü Kuzucu Mahallesi'ndeki toprak kayması sonucu 15 vatandaş ve 21 ev toprak altında kaldı. 23 martta aynı bölgede yeniden yaşanan heyelanda yaklaşık 5 milyon ton toprak daha kaydı. 15 vatandaşın yaşamından ümit kesildi.
 
Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
Aralık ayı arşivi
Ocak ayı arşivi
Şubat ayı arşivi
1 mart
2 mart
3 mart
4 mart
5 mart
6 mart
7 mart
8 mart
9 mart
10 mart
11 mart
12 mart
13 mart
14 mart
15 mart
16 mart

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber