Son Dakika

Tarihte bugün: 29 mart

Tarihte bugün: 29 mart

Tarihte bugün: 29 mart

'Carmina Burana'nın bestecisi Carl Orff, 1982 yılında Münih'te hayata veda etti.

Asker kökenli, soylu bir aileden gelen Orff, 10 temmuz 1895'te Münih'te doğdu. Annesi yetenekli bir piyanistti. Müzik sevgisini annesinden almıştı ve küçük yaştan itibaren tiyatroya da düşkündü.
 
Henüz çocukken evde oluşturduğu kukla tiyatrosu için oyunlar yazdı, besteler yaptı. 17 yaşına geldiğinde bir opera ve pek çok şarkı bestelemişti. Münih Müzik Akademisi’ne girdiyse de, akademik müzik çalışmalarından sıkıldı.
 
Sahne müziğine olan ilgisinden ötürü Ortaçağ ve Rönesans döneminin ilk sahne müziği eserlerini inceledi. Bu çalışmaları 1935'te 'Carmina Burana'yı yaratması için esin verdi.
 
1803'te Münih yakınlarında bir manastırın kütüphanesinde bulunan 200 kadar şarkı ve şiir 'Carmina Burana'ya kaynaklık etmiştir. 'Carmina Burana', çoğu oldukça müstehcen Latince metinlere dayanan bir üçlemenin ilk eseridir.
 
'Tironfi' (Zaferler) diye adlandırılan bu üçlemenin diğer eserleri 'Catulli Carmina' ve 'Trionfo di Afrodite'dir. İlk gösterimi 1937'de gerçekleşen eser Orff'a büyük ün getirmiştir.
 
Orff, 1924'te dans öğretmeni Dorothee Günther ile genç kızların müzik eğitimi için Münih'te bir okul kurmuştu. Bu okulda çocuklar için müzik eğitimine yönelik araştırmalar yaptı. Okul, 1944'te Naziler tarafından kapatıldı.
 
Dört yıl sonra Orff'un bazı dans müziği kayıtlarının tesadüfen yayınlanması, geliştirdiği metotları Almanya'da yayılmasını sağladı ve çocuklar için müzik yayını yapan radyo programları başladı.
 
Orff, çocuklardaki doğal müzik yeteneklerinin basit vurmalı ve yaylı çalgılar yoluyla geliştirilebileceğini düşünüyordu. Geliştridiği teknikler şimdi pek çok ülkede kullanılmaktadır.
 
1930'da Münih Bach Topluluğu'nun şefi oldu, Nazi döneminde de bu görevde kaldı. Orff, zamanının büyük bölümünü yurtta ve yurtdışında bestecilik öğretmeye adamıştı.
 
"Yeni bir şey yaratmak istiyorsan mutlaka eski olanı kullan" felsefesi ile eserler veren Orff, 1949'da yaratığı 'Antigonea' adlı oyunu Sophokles'in bir eseri üzerine bestelemişti.
 
1950'de Münih Müzik Lisesi'ne öğretmen oldu, 1955 yılında Tübingen Üniversitesi'nden fahri doktor oldu. 1961'de Salzburg'da müzik öğretmenlerini eğitmek amacıyla Orff Enstitüsü'nü kurdu.
 
'Trionfo di Afrodite', 'Carmina Burana' ve 'Catulli Carmina' adlı kantatlarını birleştirerek oluşturduğu 'Tironfi' üçlemesi pek çok ülkede en çok seslendirilen eser olan Carl Orff, 1982'de hayatı boyunca yaşadığı Münih'te öldü.
 
Müzik tarihinde Orff'a benzeyen bir şahsiyet daha bulmak zordur. Vaktiyle Orlando di Lassio'nun veya çağdaşı ve müzikli komedyalar yaratmaya hevesli Orazio Vecchi'nin madrigallerindeki mest edici hava; diğer taraftan antik çağa düşkün olarak eski Yunanların dramını yeniden canlandırmak isteyen Floransalıların ümanizmi Carl Orff'u hatırlatabilir.
 
Günün diğer önemli olayları
 
1430: Osmanlılar, Selanik ve İyonya'yı feth etti.
1827: Beethoven, Viyana'da 10 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi.
1903: Marconi'nin telsiz sistemi aracılığıyla Londra ve New York arasında düzenli haber akışı başladı.
1938: Harp Okulu Mahkemesi, Nazım Hikmet'i 28 yıl hapse mahkum etti.
1950: Nazım Hikmet, Bursa Cezaevinde açlık grevine başladı.
1956: İlk Türk sinemacılardan Fuat Uzkınay hayata veda etti.
1957: Kıbrıs'ta gerginliğin tırmanması üzerine Ada'da sokağa çıkma yasağı konuldu.
1966: Leonid Brejnev, Sovyetler Birliği Komünist Partisi Birinci Sekreterliğine getirildi. Brejnev, ABD'nin Vietnam politikasını kınadı.
1968: Türkiye'de ilk böbrek nakli, İstanbul'da Doktor Atıf Taykurt ve ekibi tarafından gerçekleştirildi.
1979: Uganda'da İdi Amin rejimi askeri darbeyle devrildi. İdi Amin kaçtı.
1989: DYP Siirt Milletvekili Abdülrezzak Ceylan, TBMM'de bir tartışma sırasında vurularak öldürüldü. ANAP Siirt Milletvekili İdris Arıkan olayın zanlısı olarak tutuklandı.
1989: Londra'da dünyanın ilk tüp beşizleri doğdu.
2000: 'Mıstık' olarak tanınan karikatürist Mustafa Eremektar, İstanbul'da yaşamını yitirdi.
2005: Muğla yöresi türkülerinden 'Ormancı'nın kahramanlarından Mustafa Şahbudak (Bay Mustafa), 83 yaşında öldü.
 
Tarihte bugün arşivi
 
Ekim ayı arşivi
Kasım ayı arşivi
Aralık ayı arşivi
Ocak ayı arşivi
Şubat ayı arşivi
1 mart
2 mart
3 mart
4 mart
5 mart
6 mart
7 mart
8 mart
9 mart
10 mart
11 mart
12 mart
13 mart
14 mart
15 mart
16 mart
17 mart
18 mart
19 mart
20 mart
21 mart
22 mart
23 mart
24 mart
25 mart
26 mart
27 mart
28 mart