hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Tarihte bugün: 9 mart

  Tarihte bugün: 9 mart
  expand

  2003'te Siirt'te yapılan milletvekili yenileme seçimlerinde üç milletvekilliğini alan iktidardaki AKP'nin Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan parlamentoya girdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3 kasım 2002 Milletvekili Genel Seçimleri, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin zaferi ile sonuçlandı. AKP, seçimlerden yüzde 34.28 oy oranı ve 363 milletvekili ile çıktı ve tek başına iktidar oldu.
   
  Ancak AKP'nin zaferi, seçim yasağı bulunan Genel Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın Meclis'e girememesiyle gölgelendi.
   
  Yüksek Seçim Kurulu, Pervari ilçesi Doğanköyü'nde 17, 18 ve 19 no'lu sandıklarda kurullar usulünce oluşturulmadığı için oy kullanılamadığı gerekçesiyle, 2 aralık 2002'de, Siirt'te seçimlerin yenilenmesine karar verdi.
   
  YSK, CHP Milletvekili Ekrem Bilek, AKP Milletvekili Mervan Gül ve Bağımsız Milletvekili Fadıl Akgündüz'e ait milletvekili tutanaklarını da iptal etti.
   
  9 mart 2003'te yeniden yapılan milletveklili seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi üç milletvekili çıkardı. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 22'nci Dönem Siirt Milletvekili olarak parlamentoya girdi.
   
  AKP'den Öner Gülyeşil ve Öner Ergenç de milletvekili oldu. AKP'nin Siirt'te kazandığı üç milletvekilliği ile parlamentodaki sandalye sayısı 362'den 365'e yükseldi.
   
  Kesin sonuçlar, 11 mart 2003 tarihli Resmi Gazete'de yayımlandı. AKP Genel Başkanı Erdoğan, 11 martta TBMM'de yemin etti ve Başbakan Abdullah Gül, yerini Erdoğan'a bırakmak üzere, 58'inci hükümetin istifasını sundu.
   
  Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, aynı gün, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hükümeti kurma görevini verdi. Türkiye Cumhuriyeti'nin 59'uncu hükümeti, Erdoğan tarafından 14 mart 2003'te kuruldu.
   
  3 kasım 2002 seçimleri sırasında hakkındaki kapatma davası süren AKP, Cumhuriyet tarihinde başbakan adayı belli olmamasına karşın iktidarı kazanan ilk parti oldu.
   
  1987 genel seçiminden beri ilk kez bir parti tek başına iktidara geldi. AKP, 1950'den sonra tek başına iktidara gelen dördüncü parti oldu. Daha önce DP üç, AP ve ANAP da ikişer kez tek başına iktidara gelmişti.
   
  AKP, 1957'den bu yana tek başına iktidara gelen partiler arasında en fazla milletvekili çıkaran parti oldu. 1957'de Demokrat Parti 419 milletvekili çıkarmıştı.
   
  AKP'yi iktidara taşıyan oyların merkez sağdan kaydığı görüldü. AKP, her üç seçmenden birinin oyunu aldı ve Milli Görüş çizgisinden doğan bir parti ilk kez tek başına iktidar oldu.
   
  Siyaset bilimcilere göre, ekonomik kriz sonrası beklenen sosyal patlama seçimlerde yaşandı. Kriz ve geniş halk kitleleri üzerindeki etkisi ile yolsuzlukların merkez sağ partilerin tabanlarında yarattığı tepki AKP'nin başarısının ana nedeni olarak yorumlandı.
   
  1999 seçimlerinde parlamento dışı kalan Cumhuriyet Halk Partisi, bu kez yüzde 19.39 oy oranı ile 178 milletvekili çıkardı. 3 kasım 2002 seçimlerinden parlamentoya, 1946'dan sonra ilk kez sadece iki parti girebildi.
   
  Günün diğer önemli olayları
   
  1796: Napolyon Bonapart ile Josephine evlendi.
  1923: Sovyet lideri Lenin, geçirdiği felç sonucu konuşma yetisini kaybetti.
  1930: Atatürk, Antalya Müzesi'ni gezdikten sonra, Aspendos'ta incelemelerde bulundu.
  1956: Kıbrıs Rum toplumunun lideri Başpiskopos Makarios, İngiltere tarafından Seyşel Adaları'na sürgüne gönderildi. Adanın İngiliz Genel Valisi John Harding, Makarios'un terörizmi aktif olarak desteklediği için sürgün edildiğini açıkladı.
  1957: Türkiye'nin ilk kadın doktor subayı Sema Aran, teğmen rütbesiyle göreve başladı.
  1967: Gazeteci ve yazar Vala Nureddin (Va-Nu) 66 yaşında vefat etti.
  1995: TBMM Malvarlığını Araştırma Komisyonunun Almanya'da bulduğu belgeler, RP'li Süleyman Mercümek'in Türkiye'de yönettiği paranın toplam 17 milyon mark olduğunu ve bu paraların akıbetinin bilinmediğini ortaya koydu.
  1996: 1990 yılında öldürülen gazeteci Çetin Emeç'i vurduğu belirlenen İslami Hareket Örgütü'nün tim sorumlusu İrfan Çağırıcı, İstanbul'da yakalandı.
  2001: Türk balesinin kurucusu Edris Stannus (Dame Ninette de Valois), İngiltere'de 104 yaşında hayatını kaybetti.
   
  Tarihte bugün arşivi

  Ekim ayı arşivi
  Kasım ayı arşivi
  Aralık ayı arşivi
  Ocak ayı arşivi
  Şubat ayı arşivi
  1 mart
  2 mart
  3 mart
  4 mart
  5 mart
  6 mart
  7 mart
  8 mart

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow