005 ve 057 hata kodu nedir?

005 ve 057 hata kodu nedir?

005 ve 057 hata kodu nedir?

Bankacılık işlemlerinde sıkça karşılaşılan 005 ve 057 hata kodu ne anlama geliyor? Neden bu hatadan dolayı alışveriş yapılamıyor?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bankacılık işlemlerinde kullanıcılar sık sık hatalar ile karşılaşabiliyor. Bu hatalar genellikle kullanıcıların hesap hareketlerini takip etmemesinden kaynaklanıyor. Bazı hatalar ise; yaşanan bir sorunu bildirmek için banka aradığı zaman telefonu açmamaktan ortaya çıkabiliyor. Bankacılık sorunları arasında en çok karşılaşılanı ise 005 ve 057 hata kodu oluyor. Peki, bu hata kodları nedir? Ne anlama gelir?

005 hata kodu Red-Onaylanmadı/İşlem Onaylanmadı ve 057 hata kodu Red-Onaylanmadı/İşlem Tipine Müsaade Yok şeklinde tanımlanıyor. Eğer kredi kartınızda veya banka kartınızda limit yoksa ve alışveriş yapmak istiyorsanız genellikle bu tip hata ile karşılaşırsınız.

057 hata kodunun karşılaşıldığı durumlar genellikle internet alışverişine kartın kapalı olmasından kaynaklanıyor. 057 hata kodu ile karşılaşmamak için öncelikle kartınızın mail order’ını açtırmanız gerekiyor.

057 hata kodu kredi kartınızın bloke olduğunu ifade eder. Bu kod ile karşılaştığınızda, bankanın kredi kartınızı iptal ettiğini düşünebilirsiniz. Eğer ödenmemiş bir borcunuz veya kredi kartında farklı bir problem bulunuyorsa, POS cihazında bu hata kodu yazarak işlem reddedilir. Eğer borcunuz olmadığından eminseniz ve işlemin hatalı olduğunu düşünüyorsanız, müşteri hizmetlerini arayarak sorunu çözebilirsiniz.

005 hata kodu ile müşterinin kredi kartında bir çekme limiti var ise karşılaşılır. Örneğin; günlük 1 defa gibi veya Günlük 300 TL kadar gibi limitler belirlenmiş ise karttan satış işlemi gerçekleşmez. Limit arttırmak için yine bankanızın müşteri temsilcisi ile konuşmanız gerekiyor.