hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  2024 model iPad Pro ve iPad Air’lar 10 saatlik pil ömrü sunuyorlar

  2024 model iPad Pro ve iPad Air’lar 10 saatlik pil ömrü sunuyorlar
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Apple yıllardır iPad’lerde 10 saatlik sürenin reklamını yapıyordu ve sonuç olarak değişen bir şey yok. Yeni tabletlerde ekstra iyileştirme olmaması eleştirilere de neden oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kullanıcılar Reddit ve çeşitli platformlarda eleştirilerde bulundu. Bazı kullanıcılar 10 saatlik süreyi hayal kırıklığı olarak nitelendirdi. Mesela bir tüketici yaptığı yorumda, “10 saat mi? Bir gıdım ilerleme yok. Neden daha fazlası olmuyor?” dedi. Bu yoruma destek veren birçok kullanıcı oldu. Bunun gibi başka yorumlar da var.

  Yeni iPad Pro’larda 2. nesil 3 nm’le üretilmiş olan M4 çipi kullanılıyor. Bu yongada 6 verimlilik çekirdeği bulunuyor, yani M2’den 2 tane daha fazla. Ayrıca cihazlarda daha verimli bir OLED ekran var, ancak ne çip ne de OLED ekran ek pil ömrü sağlamıyor. Karşılaştırma yaparsak, eski 11 inç’lik Pro modelinde 28.65 Wh pil var, yeni modelde ise 31.29 Wh pil yer alıyor. 13 inç’lik yeni Pro tablette 38.99 Wh pil kullanılırken, eski modelde de 40.88 Wh pil bulunuyor. 11 inç’lik yeni iPad’de 28.93 Wh pil var, eski 10.9 inç’lik tablet 28.6 Wh pile sahip. Yeni 13 inç’lik dev ekranlı iPad Air’ın pili de 36.59 Wh.

  M4 işlemcisinin özellikleri nedir? Apple’ın açıklamasına göre M4 yongasında 4’ü performans, 6’sı verimlilik olmak üzere yeni bir 10 çekirdekli CPU yer alıyor. Yeni çipin 3’ü performans, 6’sı verimlilik olan 9 çekirdekli CPU’ya sahip başka bir modeli daha var. 9 çekirdekli model 256 ve 512 GB’lık iPad Pro’da yer alırken, 10 çekirdekli model ise 1 ve 2 TB’lık iPad Pro’ya güç veriyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yeni M serisi işlemci 2. nesil 3 nm süreciyle üretildi. Çipte yeni bir Display Engine (Görüntü Motoru diyebiliriz) yer alıyor. M4, eski iPad Pro’larda yer alan M2 işlemcisine göre %50’ye kadar daha hızlı CPU performansı ve dört kat kadar daha hızlı render performansı sunuyor. Yeni yonga Dynamic Caching (Dinamik Önbelleğe Alma) özelliğiyle profesyonel uygulamalarda ve oyunlarda önemli ölçüde yüksek performans gösteriyor. Ray Tracing özelliği de var. Yeni nesil yongada yapay zeka özelliklerinin üstesinden gelmek için gelişmiş Neural Engine bulunuyor. Apple’a göre M4’te şirketin şimdiye kadarki en güçlü Neural Engine’ı yer alıyor ve saniyede 38 trilyon işlem yapabiliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow