hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  5G ne kadar hızlı olacak?

  5G ne kadar hızlı olacak
  expand
  KAYNAKEcevit Bıktım

  Şu aralar teknoloji dünyasının odak konularından birisi de 5G. Bu ay sonu düzenlenecek olan MWC 2019’da da gündeme gelecek olan yeni mobil veri teknolojisi acaba hayatımızda neleri değiştirecek? İşte yanıtı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  2015’ten bu yana 5G üzerine önemli çalışmalar yürütülüyor. Elbette bu sürecin daha öncesi de mevcut. Fakat 2015’ten sonra yeni mobil veri teknolojisine ilişkin somut adımlar atılmaya başlanmıştı.

  Bildiğimiz kadarıyla pek çok operatör ve akıllı telefon üreticisi 5G üzerine bazı testler gerçekleştirdi. Hepsi bu testlerde başarılı olduklarını açıkladılar. Peki dünya olarak bu yeni mobil veri teknolojisine ne derece hazırız?

  Öncelikle şunu belirtelim. 2019 itibariyle bazı ülkeler 5G’ye geçiş yapacaklar. Fakat bu geçiş süreci öyle keskin bir şekilde olmayacak. Yeni mobil veri teknolojisi belli ülkelerdeki, belli şehirlerde kullanıma sunulacak. İlk etapta bu sayının oldukça kısıtlı olduğu belirtiliyor.
  5G ile ilgili detaylara geçmeden önce dilerseniz biraz 4G’den bahsedelim.

  Malum, ülke olarak 4G teknolojisine geçiş sürecimiz biraz sıkıntılı oldu. Tüm dünya 4G’yi kullanmaya başladığında biz daha 3G dönüşümünü yeni tamamlamıştık. Neyse ki birkaç sene gecikmeli de olsa 4G teknolojisine de kavuştuk.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu mobil veri teknolojisi ilk çıktığında 50 ile 100 Mbps seviyesine hızlar sunuyordu. Fakat LTE teknolojisinin gelişmesiyle birlikte maksimum hız limiti 450 Mbps’e kadar yükseldi. Elbette bu hız teoride olan birşey. Gerçek hayata döndüğümüzde ise 4G hızımız telefonumuzun kullandığı modemden, operatörümüzün sunduğu hizmete kadar pek çok unsura bağlı oluyor. Yine de eğer çok kalabalık bir ortamda değilsek (stadyum gibi) ve orta halli bir telefonunuz varsa 4G ile 50 Mbps ile 100 Mbps hızlar görmeniz mümkün. Peki

  Şu anda 5G teknolojisi ile ilgili yapılan açıklamalarda oldukça absürt rakamlardan bahsediliyor. Yapılan testlerde 1Gbps ile 10 Gbps arası hızların yakalandığı ve bu teknoloji sayesinde mobil durumdayken bahse konu hızların mümkün olduğu belirtiliyor.

  Peki gerçekten akıllı telefonlar ile 1Gbps gibi bir internet hızı mümkün mü? Açık konuşalım, şu anki teknolojik şartlar ışığında bu hızlar pek de mümkün görünmüyor.
  Herşeyden önce 5G hızının pek çok değişkene bağlı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Bu değişkenlerden en önemlisi ise alt yapı. Öncelikli olarak alt yapının yeni mobil veri teknolojilerine uygun hale getirilmesi gerekiyor.

  İkinci en önemli değişken ise operatörün verdiği hizmet. Malum, ülkemizde hala telefonun çekmediği bölgeler var. Bazı operatörler teknik destek anlamında beklentileri pek fazla karşılayamıyorlar. Hal böyle olunca değil 5G, 10G’de gelse pek fazla bir önemi olmuyor.

  Mobil veri hızlarını etkileyen en önemli faktörlerden birisi de insan yoğunluğu. Örneğin kalabalık bir meydanda telefonunuzun internet hızı normale göre çok fazla düşebilir. Bu durumun nedeni aynı istasyona bağlanan cihaz sayısının artmasıdır.
  Dolayısıyla 5G kullanımını etkileyecek olan faktörlerin başında da kullanıcı yoğunluğu geliyor. Tüm bu detayları hesaba kattığımızda 5 G ile mobil veri hızının 50 Mbps ile 200 Mbps arasında olacağı tahmin ediliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Zaten hali hazırda 4G ile de bu hızları görmek mümkün. Fakat yoğun ortamlarda 4G hızı 10 Mbps altına düşerken, 5G’nin 50 Mbps civarında seyredeceği tahmin ediliyor.
  Tüm bu etkenlerin haricinde, kullandığınız telefonda yer alan modemin de önemli bir işleve sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Bu arada dip not olarak hatırlatalım. Henüz 5G destekli bir akıllı telefon modeli tanıtılmış değil.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow