Akıllı hoparlör kullanımı artıyor

Akıllı hoparlör kullanımı artıyor

Akıllı hoparlör kullanımı artıyor

2017 akıllı hoparlörler açısından son derece parlak bir yıl oldu. Muhtemelen geçtiğimiz sene başlayan bu olumlu ivme, 2018’de daha da hız kazanacaktır. Elbette bu pazarın şimdilik Amerika odaklı olduğunu da unutmamak gerekiyor. Analistlerin tahminlerine göre, önümüzdeki birkaç yıl boyunca da akıllı hoparlörlerin ağırlıklı kullanım alanı Amerika olacak. Tabi ki bu durum akıllı hoparlör pazarının, Avrupa ülkelerinde yayılmasına engel teşkil etmiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerika’da yapılan bir araştırma, akıllı hoparlör sektörü üzerine bazı bilinmeyenleri su yüzüne çıkarttı. Araştırma sonucunda, sektördeki pazar hacminin gün ve gün genişlediği kesinleşmiş oldu.

Hatırlanacağı üzere ilk akıllı hoparlör, 2015 yılında Amazon tarafından tanıtılmıştı. 2016’nın başlarında bir pazar hacmi oluşmaya başlamış ve Google’da bu pazara ortak olmuştu. Yapılan araştırma neticesinde, 2016 ile 2017 arasındaki süreçte bu cihazların kullanımının yüzde 128 oranında arttığı ortaya çıktı.

Üstelik hepsi bu kadarla da sınırlı değil. Amerika’da yaşayan her 100 yetişkinden 16’sı evinde akıllı hoparlör kullanıyor. Bu ufak akıllı cihazları kullananların yarısı, cihazını ilk 1 aydan sonra daha fazla kullanmaya başladığını belirtiyor. Yüzde 40’lık bölüm ise kullanımda bir artış ya da azalma olmadığını belirtirken sadece yüzde 10’luk kısım kullanımda kısıtlamaya gittiğini belirtiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akıllı hoparlörlerin genel olarak kullanım alanı ise radyo dinleme, telefon görüşmesi yapma ya da çeşitli ev fonksiyonları kullanma olarak sıralandırılmış. Bakalım Türkçe dil desteği ile donatılan akıllı hoparlörler ne zaman raflardaki yerini alacak?

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber