Akıllı otomobil özellikli yeni HarmonyOS geliyor

Akıllı otomobil özellikli yeni HarmonyOS geliyor

Akıllı otomobil özellikli yeni HarmonyOS geliyor
expand
KAYNAKDonanım Günlüğü

Yeni HarmonyOS sürümü için geri sayım başladı. Huawei, otonomobil sektöründeki en önde gelen firmalardan biri olarak, yeni nesil Akıllı Otomobil Çözümünü duyurdu.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Bu çözüm, sektörde bir ilki olan lazer füzyon GOD ağı ve şehir manzaralarının yüzde 90’ını kapsayan NCA akıllı sürüş navigasyonunu içermektedir. Ayrıca, şirket, HarmonyOS 4.0’ın 2023 sonbaharında piyasaya sürüleceğini de doğruladı.

HarmonyOS 4.0, çoklu kişi, çoklu cihaz, çoklu ekran ve çoklu ses bölgelerini otomobil sistemine taşımayı hedeflemektedir. Ayrıca, altı ses bölgesinde ses kaynağı konumlandırma özelliği de desteklenecek, böylece birden fazla ekranın, birden fazla kişinin ve birden fazla ses bölgesinin eşzamanlı olarak kontrol edilmesine olanak tanınacaktır. Bunun yanı sıra, yeni sürümde kabin gözü konum takibi ve göz durumu tanıma gibi özellikler de bulunacak, aynı anda birden fazla ekran ve cihaz arasında çoklu ekran, çoklu kanal ve iki yönlü akış desteği sunulacaktır.

HarmonyOS 4.0’ın dikkat çekici bir geliştirmesi, akıllı kabinin yükseltilmiş sesidir. Şirket, büyük ölçekli model eğitim sonuçlarını kullanarak Xiao Yi sesini daha akıllı ve sezgisel hale getirmiştir. Ayrıca, yeni işletim sistemi müşteri otopark yardımını da iyileştirecek ve çapraz yüzey ve yeraltı otoparklarını destekleyen ilk sistem olacaktır.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

HarmonyOS 4.0, Huawei’nin zaten mevcut olan Akıllı Sürüş Sistemi (ADS), Akıllı Kokpit Sistemi (ICS) ve 5G-V2X (Araçtan-Her Şeye) teknolojisi gibi zekice otomotiv çözümlerine en son eklenen versiyon olacaktır. Bu çözümler, yapay zeka ve 5G bağlantısının gücünden yararlanarak sürücülere ve yolculara daha etkileyici ve sorunsuz bir sürüş deneyimi sunmayı hedeflemektedir.

Genel olarak, HarmonyOS 4.0, Huawei’nin mevcut işletim sisteminde önemli bir güncelleme olacak ve otomotiv uygulamaları için daha kapsamlı ve akıllı bir platform sunacaktır. Şirket, otomotiv pazarındaki varlığını genişlettikçe, yakın gelecekte daha fazla yenilik ve gelişme bekleyebiliriz. Yeni HarmonyOS sürümü için geri sayım başladı.

 

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow