hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Akıllı telefon satın alma tercihlerini açıkladı

  Akıllı telefon satın alma tercihlerini açıkladı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Araştırmaya göre alacağımız telefona internette araştırmadan karar vermiyor, kaliteli içeriğe doğrudan erişim için artık dijital platformlara bütçe ayırmayı göze alıyoruz.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  vivo, Türkiye’de kullanıcıların telefon kullanım ve satın alma tercihlerini araştırmak üzere İzmir, İstanbul ve Ankara’da farklı yaş ve meslek gruplarından orta segment akıllı telefon kullanıcıları ile kantitatif bir araştırma gerçekleştirdi. 25-45 yaş aralığında katılımcıların kullanım alışkanlıklarının derinlemesine incelendiği araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

  İnternette araştırmadan karar vermiyoruz

  Araştırmaya göre her 4 kullanıcıdan 3’ü cep telefonu satın almak istediğinde internette araştırma yapıyor. Araştırma karar sürecinde internette araştırma yapanlar çoğunlukla Youtube'a baktıklarını belirtiyor. Araştırma bu süreçte herhangi bir teknoloji sitesine giren ya da herhangi bir teknoloji editörünü takip eden kişilerin sayısının çok az olduğunu ortaya koydu. 

  Araştırmaya katılan kullanıcıların yüzde 38’i fiziksel olarak tek bir teknoloji zincir mağazasını, yine yüzde 38’i de birden fazla teknoloji zincir mağazasını ziyaret ettiğini belirtiyor. Yüzde 16’sı teknoloji mağazalarının yanı sıra operatör mağazalarına da gittiklerini söylüyor.

  Araştırmaya katılanlar arasında yer alan vivo kullanıcıları markayı özellikle kamera ve tasarım olarak beğendiklerini söylerken, henüz vivo kullanmayanlar da tasarımını beğendiklerini vurguluyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Daha çok aile fotoğrafları saklanıyor

  Kullanıcılar çoğunlukla arka kamera kullanıyor ve en çok çocuklarının ve ailelerinin fotoğraflarını çekiyor. Bunu manzara, doğa, ambiyans gibi fotoğraflar takip ediyor. Selfie için kullanılan ön kamera araştırmaya göre ikinci planda kalıyor. Araştırmaya katılanlar arasında gece ve yemek fotoğrafı çekenin yok denecek kadar az olması dikkat çekiyor.

  Kaliteli içeriğe doğrudan erişmek için bütçe ayırıyor

  Sosyal medya kullanım oranlarına bakıldığında Instagram başı çekerken onu Twitter takip ediyor. Youtube kullanımına bakıldığında, YouTube Premium kullanımındaki artış dikkat çekiyor. Kullanıcıların yüzde 65’i reklam görmeden doğrudan içeriğe erişmek için Youtube premium satın aldığını belirtiyor. Bununla birlikte ücretli dijital yayın platformlarının kullanım oranlarında da ciddi boyutta artış gözleniyor. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow