Akıllı telefon sektöründeki çip sıkıntısı devam ediyor

Akıllı telefon sektöründeki çip sıkıntısı devam ediyor

Akıllı telefon sektöründeki çip sıkıntısı devam ediyor

Yonga seti üretiminde en büyük pay sahiplerinden biri olan TSMC, önümüzdeki süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

TSMC çip üretimi konusunda sıkıntı yaşıyor. Son günlerde teknoloji dünyasından güzel bir haber vermeye hasret kaldık. Genellikle haberlerimizin içeriğinin erteleme, iptal, zam, arz sorunu gibi olumsuz konulardan oluşmasının en önemli nedeni ise artık hepimizin malumu olduğu üzere korona virüs salgını.

Bir türlü hayatımızdan çıkıp gitmek bilmeyen bu salgın, bugünden sonra bir an da ortadan kaybolsa bile yarattığı ekonomik tahribatın onarımı yıllar sürecek gibi görünüyor. TSMC’den yapılan son açıklamada bu çıkarımımızı doğrular nitelikte.

Dünyanın en önemli yonga üreticisi olan TSMC, artan hammadde maliyetlerini gerekçe göstererek tüm üretim ücretlerinde artışa gidiyor. Yarı iletken sektöründe yaşanan tedarik ve stok sıkıntısı yüzünden bu şekilde bir karar aldığını açıklayan TSMC, 7nm ve 5nm yonga üretim ücretlerini %10 ile %20 oranları arasında değişen tutarlarda arttırdığını açıkladı.

Şirketten yapılan bu açıklamanın tabi ki iki ayağı var. Bunlardan birincisi üretici diğeri ise tüketici ayağı. Özellikle son zamanlarda geliştirdiği yeni teknolojiler sayesinde 7nm ve 5nm mimarilere daha çok ihtiyaç duyar hale gelen AMD’nin bu fiyat artışlarından en çok etkilenecek isimlerin başında geleceği düşünülüyor. Bu senaryoda ise AMD’nin bu artışları ne kadar tolere edeceği ve ne zaman müşterilerine yansıtmaya başlayacağı büyük merak konusu.

Ancak AMD’nin er ya da geç bu artışları müşterilerine yansıtmak zorunda kalacağı bunun doğal sonucu olarak da nihai tüketicinin başta ekran kartı olmak üzere birçok elektronik eşyaya daha pahalı fiyatlardan ulaşacağını gösteriyor.