hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aktif olmayan Gmail hesaplar silinecek

  Aktif olmayan Gmail hesaplar silinecek
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Bir süredir kullanmadığınız ancak devam etmek istediğiniz bir Google hesabınız varsa, tekrar giriş yapmak isteyebilirsiniz. Şirket, bugün en az iki yıldır etkin olmayan hesapları silmeye başlayacağını duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Google bunu gizliliği artıran bir hareket olarak çerçeveliyor, ancak hareketin arkasında aynı zamanda maliyetleri düşürme çabası da mevcut. Bu yılın sonlarından itibaren, hesabı iki yıldır etkin olmayan herkes, 60 gün içinde oturum açmazlarsa hesabının devre dışı bırakılacağını belirten bir e-posta alacak. Devre dışı bıraktıktan sonra, şirket tarafından kalıcı olarak silinmeden önce oturum açmak için 60 gününüz daha olacak. Yani, hesabınızı kurtarmanız için toplamda yaklaşık dört aylık bir ihbar süresi var ki bu da yeterince makul görünüyor. Google, hesapları silmeye en erken Aralık 2023’te başlayacağını söylüyor.

  Şirket, hem silinme tehlikesiyle karşı karşıya olan hesaba hem de eklediğiniz kurtarma e-postalarına uyarı e-postaları gönderecek. Devre dışı bırakma ve silme işlemi, Gmail, Drive, Dokümanlar, Youtube, Google Fotoğraflar, Meet ve Takvim dahil olmak üzere o hesabı kullandığınız her şey için geçerli olacak.

  Bu değişimler yalnızca kişisel hesaplar için geçerli, bu nedenle iş veya okul e-postaları elemeden kurtulacak. Şirketin belirtilen gizlilik nedeni, “Paradan tasarruf etmek istiyoruz” anlamına geliyor da denebilir zira tüm şirketten bütçe kısmaya başladı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow