hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Alışveriş sekmesini kaldırdı

  Alışveriş sekmesini kaldırdı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Instagram alışveriş sekmesinden rahatsızlık duyuyorsanız yalnız değilsiniz. Şirket şimdi bu uygulamanın fişini çekti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Instagram, Şubat ayında Mağaza sekmesini devreye soktu. Bu özellik, bir videoda alışverişin akışında, reels’larda, Hikayelerde ve reklamlarda yer almaya devam edecek. Ancak alışveriş için özel bir sekme artık olmayacak.

  Bu bölüm genellikle alışılagelmiş yayın ortası tekliflerinin ötesinde alışverişi teşvik etmek için hedefe yönelik öneriler sunuyor. Instagram yeni tasarımı eylül ayında test etmeye başlamıştı. Bir Instagaram yöneticisi oluşturduğu sunum videosunda, hizmeti “basitleştirme” ve insanları “sevdikleri şeylere” kolayca bağlanma teklifi olarak nitelendirmişti.

  Ancak değişiklik, daha büyük bir strateji değişikliğinin parçası da olabilir. The Verge’in belirttiği gibi The Information, Eylül ayında Instagram’ın birçok alışveriş özelliğini kapatacağını belirten bir dahili not gördüğünü iddia etmişti. Hatta bunun yerine , reklam gelirine “daha doğrudan bağlı” olan ticaret çabalarına odaklanacağı söylenmişti.

  Basitçe söylemek gerekirse, alışveriş baskısı yardımcı olmuş gibi görünmüyor. Yani şirket strateji değişikliğine gidebilir. Bir de rekabet meselesi var. Sayısız Instagram özelliğinin ilham kaynağı olan TikTok’ta hâlâ göze çarpan bir “yeni gönderi” düğmesi bulunuyor. Bu kapsamda platform daha farklı yönlerde rekabeti sürdürebilir desek yanlış olmaz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow