hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Amazon, Prime Video ile beklentilerin üstüne çıktı

  Amazon, Prime Video ile beklentilerin üstüne çıktı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Amazon son çeyrekte büyük başarı yakaladı ve en iyimser beklentileri bile aştı. Şirkete göre Prime Video’nun bu yükselişte payı büyük.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bildiğiniz gibi 2022 teknoloji dünyası için oldukça zorlu geçti. Apple, Meta ve Google gibi dev şirketler bile büyük kayıplar yaşarken, neredeyse tüm teknoloji şirketleri 2022’yi önemli ölçüde değer kaybederek kapattı. Ancak 2023 teknoloji ve internet dünyası için biraz daha olumlu başladı. Özellikle bazı şirketler yeni yıla oldukça iyi bir giriş yaptı. Daha iki gün önce Meta’nın son derece olumlu bir son çeyrek raporu açıklamasının ardından bugün de benzer bir açıklama Amazon’dan geldi.

  Amerikalı teknoloji devi, bugün 2022’nin son çeyreğinin mali sonuçlarını açıkladı. 2022’de yaşadığı kriz sırasında çok sayıda çalışanını işten çıkararak masraflarda ciddi bir tasarrufa giden Amazon, bu kemer sıkma politikasının da katkısıyla son çeyrekte gelirini önemli ölçüde arttırdı. Öyle ki şirketin son çeyrekteki geliri en iyimser beklentileri bile aştı. Şirketin geliri son çeyrekte yüzde 9 artarak 149 milyar dolara ulaştı.

  Amazon tarafından yapılan açıklamada, şirketin popüler dijital platformu Prime Video’nun bu yükselişte oldukça önemli bir rol oynadığına dikkat çekildi. Prime Video şirketin toplam gelirinin küçük bir bölümünü oluşturuyor olsa da Prime Video sayesinde platforma çekilen kullanıcılar, şirketin büyümesinde kritik bir rol oynuyor. Şirket özellikle Rings of Power gibi popüler yapımlarının yayınlanmasının Prime servisine büyük katkı sağladığını söylüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bu yüzden olsa gerek ki şirket video ve müzik tarafına yaptığı yatırımı hızla arttırmaya devam ediyor. 2021’de video ve müzik tarafına 13 milyar dolar harcayan şirket, 2022’de bu rakamı 16.6 milyar dolara çıkardı. Bu 16.6 milyar doların yaklaşık 7 milyar dolarını Prime Video’da yayınlanan orijinal ve lisanslı içeriklere harcadı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow