hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Android 14, oldukça önemli bir özellikle gelecek

  Android 14, oldukça önemli bir özellikle gelecek
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Görünen o ki, Google, ekran kaydetme özelliğini daha çok gizlilik odaklı hale getirmeyi hedefliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mevcut durumda, standart Android’deki ekran kaydetme fonksiyonu, ses kaydını kapatabilmenize ve dokunuşları gizleyebilmenize imkan tanır. Ancak yeni ekran kaydetme özelliği, kaydı yalnızca belirli bir uygulama ile sınırlamanıza veya bildirimler gibi hassas bilgileri gizleyebilmenize olanak sağlayacak.

  Mishaal Rahman, bir Twitter serisinde bu iki özelliğin işleyişini detaylıca anlatıyor. Bir uygulamanın ekran kaydına dokunduğunuzda, son zamanlarda açmış olduğunuz uygulamaları gösteren bir karusel beliriyor. Tüm uygulamaların geniş listesi de mevcut. Kayıt sırasında uygulamadan çıktığınız takdirde, uygulamaya geri dönene dek ekranınız kararıyor; dolayısıyla, söz konusu uygulama dışında gerçekleştirdiğiniz hiçbir eylem kaydedilmiyor.

  Alternatif olarak, her şeyi kaydetmeyi tercih edebilir, fakat bildirimler gibi hassas bilgileri gizleyebilirsiniz. Aslına bakılırsa, kayıt sırasında tüm durum çubuğu gizlenebiliyor.

  Bazı Android arayüzleri, ekran kaydetme işlemi için zaten Samsung’un OneUI’si gibi bazı gizlilik özellikleri sunuyor. Ancak bu, Android’de doğal olarak çalışan bir özelliği ilk kez görüyoruz.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow