hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Apple, Çin pazarını domine etmeye devam ediyor

  Apple, Çin pazarını domine etmeye devam ediyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Apple, Samsung, ve Xiaomi gibi şirketler müşteri çekmek için yarışıyor. Bu küresel bir trend olsa da, bazı ülkeler daha büyük öneme sahip. Çin, bu kritik pazarlardan biri ve nüfusunun büyüklüğü nedeniyle birçok şirket için kritik bir alan.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ancak, görünüşe göre Apple’ın iPhone’u rakiplerini silip süpürüyor, 2022’de Çin’de satılan her üç iPhone’dan biri iPhone 13 olarak kaydedildi.
  Counterpoint Research’in Global Monthly Handset Model Sales Tracker raporuna göre, Apple’ın iPhone 13’ü 2022’de Çin akıllı telefon pazarında domine etti. Apple, Çin’in en çok satan 10 akıllı telefon listesinin ilk üç pozisyonunu ele geçirdi, yakından takip eden marka Honor, tarihi bir yükseklik kaydetti ve dört farklı basamağın sahibi oldu. Vivo ve Oppo da listeye bazı modellerini yazdıran isimler arasında yer aldılar.

  2022’de Çin tüketicileri 980’den fazla akıllı telefon modeli satın aldılar. Bu rakam 2021’deki 1,100 modelden düşüktü. Apple, Çin’in akıllı telefon satış hacminin %10’dan fazlasını oluşturdu ve iPhone 13, ülkedeki en çok satan akıllı telefon oldu ve %6.6’lık bir pazar payına sahip oldu.

  Bu, 2021’deki %2.3’lük payından önemli bir artışı temsil ediyor. iPhone 13’ün satışları önceki yıla göre iki katından fazla arttı ve iPhone 13 Pro Max ve iPhone 13 Pro da yakından takip etti. Bu üç model, 2022’de Apple’ın Çin’deki akıllı telefon satışlarının %60’ını temsil etti. Bu, Apple’ın Pro modellerinin ilk kez Çin’deki en iyi 10 listesinde yer aldığı anlamına geliyor.

  Honor’un üst sıralardaki etkileyici performansı, çevrimdışı varlıklarının çeşitlendirilmesi ve orta segment ve giriş seviyesi fiyat aralıklarına genişlemesiyle açıklanabilir. Honor X30, %1.8’lik bir pazar payıyla Çin’deki en çok satan Android telefonu olarak öne çıktı, Honor Play 20 ise en uygun ve listedeki tek 5G olmayan telefondu. Apple iPhone satışları için rekabeti kızıştırıyor!

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow