Apple, kendi WiFi çipinin geliştirmesini durdurdu

Apple, kendi WiFi çipinin geliştirmesini durdurdu

Apple, kendi WiFi çipinin geliştirmesini durdurdu

Bu ayın başlarında Apple’ın 2025’te piyasaya sürülecek cihazlar için kendi kablosuz çipleri üzerinde çalıştığını bildirilmişti. Apple bunu doğrulamasa da, bağımlılığını azaltmak için daha fazla şirket içi bileşen tasarlamak ve üretmek için adımlar attığı belli.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ming-Chi Kuo, Apple’ın kaynaklarının çoğunu yeni nesil A serisi ve M serisi işlemcilerini geliştirmeye ayırmayı seçtiğini söyledi. Bu şekilde, iPhone’ları, iPad’leri ve MacBook’ları için işlemcilerin önümüzdeki birkaç yıl içinde üretime girmesini sağlayabilir.

Analist ayrıca, şirketlerin cihazlarını WiFi 6E’ye geçirdiği bir dönemde Apple’ın kendi WiFi çiplerini kullanmasının daha riskli olduğunu açıkladı. Bu durumda “Broadcom en büyük kazanan olacak” dedi, çünkü iPhone 15’in 6 GHz bandına erişime izin veren yeni WiFi standardına sahip olması bekleniyor.

Apple’ın kendi WiFi çipini çıkarıp çıkarmayacağı belli değilken, Bloomberg’den Mark Gurman, şirketin kablosuz çip seti hırsının tamamen ölmediğini de belirtti. Kuo’nun raporla ilgili olarak teknoloji devinin hala birleşik bir WiFi-Bluetooth çipi üzerinde çalıştığını söyledi.

Gurman daha önce teknoloji devinin Bluetooth, hücresel ve WiFi’yi tek bir bileşende birleştiren bir çip üzerinde çalıştığını söylemişti, ancak bunun hala geliştirilme aşamasında olup olmadığını söylemedi.