Apple, M3 çipi ile dengeleri değiştirecek

Apple, M3 çipi ile dengeleri değiştirecek

Apple, M3 çipi ile dengeleri değiştirecek

M serisi yongalarıyla önemli bir başarıya imza atan Apple şimdi de yeni nesil yongası için kolları sıvamış durumda. Peki M3 yonga seti bekleneni tam anlamıyla verebilecek mi?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Günümüz akıllı telefonlarında kullanılan yonga setlerinin PC’leri bile çalıştırabilecek kapasitede olduğu zaten biliniyordu. Fakat kimse ARM tabanlı bir PC için cesaretli davranamadı. Sonunda Apple gözünü kararttı ve tasarladığı M1 yonga setini Mac modellerinde denedi. Sonuç harikaydı. Hatta o kadar harikaydı ki Apple’ın Mac satışları bir önceki yılın aynı dönemine oranla iki kat artmıştı.

M1’in bu başarısını iPad modelleriyle taçlandıran Apple, şimdilerde 2023 yılı Mart ayında gerçekleştirilmesi planlanan diğer büyük etkinliğe hazırlanıyor.

Apple’ın Mart ayı etkinliğinde yeni MacBook modellerini tanıtması planlanıyor. Hatta genel beklenti Apple’ın daha büyük ekrana sahip MacBook modelleri tanıtması. Burada ön plana çıkan unsur ise yeni M3 yongası.

Sızdırılan bilgilere göre Apple’ın M3 yongası TSMC’nin 3nm teknolojisiyle üretilecek. Hatırlanacağı üzere M1’de 7nm’lik bir süreç ön görülmüştü.

M3 yongasının selefine oranla yüzde 20 daha hızlı ve yüzde 40 daha güçlü olacağı iddia ediliyor. M3 yongasında hem CPU, hem de GPU tarafında daha güçlü bir sistemin bizleri beklediği aşikar. Bakalım Apple ARM tabanlı sistemleri daha da yaygın bir hale getirebilecek mi?

Eğer ARM tabanlı PC’lere olan talep bu şekilde artmaya devam ederse, önümüzdeki süreçte Intel ve AMD gibi isimleri zor günlerin bekleyeceğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.