Apple’ın tedarikçisi Foxconn zarar açıkladı

Apple’ın tedarikçisi Foxconn zarar açıkladı

Her yıl milyonlarca akıllı telefon üreten şirket, ne yazık ki zarar etmekten kurtulamadı. Şirketin bu yıl neden böylesine fazla zarar ettiği oldukça açık.

Küresel çapta çok büyük problemler yaşayan Foxconn, rakamlarla bu zararını açıkladı. Yaklaşık olarak %90 gibi bir düşüşle 2020’nin ilk çeyreğinde 70,3 milyon dolar kar elde edebilen şirket, 2000 yılının ilk çeyreğinden beri hiç böyle bir tablo ile karşılaşmamıştı. Piyasa analistleri bu firma hakkında bazı yorumlarda bulunmuştu. Birçok kişi 2020 yılının ilk çeyreğinde zarar edeceğini biliyordu. Ancak üretici kuruluş beklenenden 4 kat daha fazla zarar etti

Çin bu salgın ile ilk mücadele eden ülkelerden bir tanesi olduğu için açıkçası biraz şanslıydı. Burada üretim yapan şirketler hızlıca kendisini toparladı ve yeniden sisteme entegre oldu. COVİD-19 nedeniyle Ocak-Mart ayı arasında neredeyse hiç üretim yapılmamıştı. Bu durum zarar üstüne zarar eden şirketler ile karşılaşmamıza neden oldu.

Piyasa yorumcuları tarafından yapılan yorumlara bakıldığında, Foxconn için 2020 yılının ikinci çeyreğinin olumlu geçeceği söyleniyor. Kesin olmamakla birlikte, bu ihtimal son derece kuvvetli. Zira Apple başta olmak üzere şirketlerin önemli bir bölümü 2020 yılının ikinci çeyreğinde üretimlerine devam edeceğini söylemişti.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS