Son Dakika

Bazıları kripto paraların yasaklatılması isteniyor

A A

26.02.2021 - 11:38 | Haber Kaynağı: Donanım Günlüğü

Dünyanın en büyük kripto parası olarak bilinen Bitcoin yasaklanabilir mi? Konu ile alakalı son derece ilginç bir tartışma başladı.

Bazıları kripto paraların yasaklatılması isteniyor

Günümüzün en popüler kripto parası olarak bilinen Bitcoin yasaklanabilir mi sorusu kafaları kurcalamaya başladı. İşin aslına bakarsanız şu anda bazı merkez bankaları böyle bir şeyin olmasını istiyor. Fakat Bitcoin öyle kolay bir şekilde yasaklanabilecek bir para birimi değil. Kripto paralar ile alakalı en sevilen konu hiç şüphesiz müdahaleden uzak olması.

Normal şartlarda para birimlerine müdahale etmek çok zor değildir Merkez bankaları herhangi bir karar verir ve böylece para birimini düşürür. Türkiye’de doların çok fazla değer kazanması üzerine faizler artırıldı ve TL değeri yükseltildi. Kripto paralarda böyle bir şey mümkün değil.

Hintli milyarder yatırımcı Rakesh Jhunjhunwala, tuhaf bir tartışma başlattı. Ona göre kripto paraların hızlı bir şekilde yasaklanması gerekiyor. Özellikle de Bitcoin bu konuda ilk olmalı. Onun bu sözleri daha çok karar vericiler için. Bitcoin gibi kripto paraların kısa süre içerisinde insanların parasını bitirdiğini düşünüyor.

Özellikle üst tabaka için son derece olumlu bir spekülasyon aracı olduğunu düşünüyor. Hatırlayacağınız üzere Warren Buffet yine benzer bir açıklama yapmıştı. Genel olarak klasik yatırımcılar kripto paraları sevmiyor. Bu para türlerinin spekülasyona fazlasıyla açık olduğunu düşünüyorlar.

Öte yandan Elon Musk ve Jack Dorsey gibi isimler kripto paralara yüksek miktarda destek veriyor. Onlara göre geleceğin para birimi Bitcoin ve türevleri olacak. Peki sizce kripto paralar ile ilgili nasıl bir karar alınmalı?