Beyaz Saray'da cep telefonu yasaklanacak

Beyaz Saray'da cep telefonu yasaklanacak

Yetkililer, Beyaz Saray’daki cep telefonu yasağı hakkında net bir şey söylemezken, yasağın ne zaman başlayacağı ve nasıl uygulanacağı tam bir muamma.

Yetkililer siber güvenlik endişesi nedeniyle böyle bir yasağı önerdiklerini açıkladı. Beyaz Saray‘da kablosuz ağa bağlı çok fazla cihaz bulunduğunu ve kişisel telefonların federal hükumet tarafından çıkarılanlar kadar güvenli olmadığı belirtildi. Bu yılın başlarında Beyaz Saray Genel Sekreteri John F. Kelly‘nin kişisel telefonuna siber saldırı yapıldı. ABD Başkanı Donald Trump, göreve başladığından beri basına sızdırılan olaylardan şikayetçi.

Beyaz Saray‘da yetkili kişilerin hassas devlet konularının tartışıldığı toplantı odalarına cep telefonu ile girmek yasak. Ayrıca Saraydaki bilgisayar ağı, çalışanların Gmail ve Google Hangouts gibi web sitelere girmesini engelliyor. Bu denli sıkı güvenlik önlemleri varken endişeleri yersiz bulanlarda var. Ancak bazı üst düzey yetkililer personelin kişisel cep telefonlarını gazeteciler ve medya mensupları ile iletişim kurmak için kullanmaları konusunda endişeli. Trump yönetiminin ilk aylarında eski Basın Sekreteri Sean Spicer, çalışanların telefonları kontrol ettiğinde onları Signal ve Confide gibi şifreli mesajlaşma uygulamaları konusunda uyardı. Ayrıca çalışanlara, Trump‘ın Çin’e yapacağı gezi sırasında kişisel veya normal iş telefonlarını kullanmamaları talimatı verildi. Bunun  yerine kriptolu telefonlar kullanılacak.

Bazı alt düzey yetkililer yasağı destekleseler de çoğunluk bunun yıkıcı ve istenmeyen sonuçlara yol açacağını düşünüyor.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS