Bilim dünyası şaşkın

Bilim dünyası şaşkın

Bilim dünyası şaşkın

Johns Hopkins Üniversitesi yaptığı bir çalışma sonucunda, “yarasalar geleceği tahmin etme yeteneğine sahip” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar, yarasalar geleceği tahmin etme konusunda oldukça başarılı sonucuna çıkıyor. Canlıların dünyası her gün farklı bir konuda bizleri şaşırtıyor. Bazı sonuçlar “ben zaten bunu biliyordum” hissi uyandırırken kimi araştırmalar hepimizde büyük hayret uyandırıyor.

PNAS dergisinde yayınlanan bir çalışma, son derece ilginç detaylara sahip. Buna göre, yarasalar avlarını yakalamak için adeta geleceği görüyor. Bunu söyleyince muhtemelen ilk olarak gelecekte olacak tarihsel olayları düşündünüz. Ancak bilim insanlarının burada ifade etmek istediği avın yönünün bulunabilmesi.

Psikoloji ve Beyin Bilimleri profesörü Cynthia F. Moss, yarasaların bu özellikleri hakkında daha fazla detay verdi. Normal şartlarda yarasaların yankılarla avlarını bulduklarını zannediyorduk. Cynthia F. Moss tarafından yapılan bir açıklama bunun çok daha farklı olduğunu gösterdi.

Moss, “Böcek uçuyor. Yarasa da uçuyor. Böylesine değişken bir ortamda yarasa, sadece yankılara güvenseydi avını ıskalardı.” diyerek konunun çok daha farklı yorumlanması gerektiğini belirtti. Aslında yarasalar, avlarını daha kolay yakalamak için onların nereye uçacaklarını tahmin edebiliyor. Bu sayede, hem onları tespit etmeleri hem de avlanmaları kolaylaşıyor.

Yarasalar tarafından çıkarılan seslerin yankılanıp tekrar onlara dönmesi biraz zaman alabiliyor. Bu durum avlanma sırasında ortaya çıkan en zor problemlerden. Yarasalar bu sorunu atlatmak için “geleceği tahmin etme” özelliği geliştirdi.

Özel kapalı mekanlarda yapılan testler sonucunda yarasaların, aslında tahmin edilenden daha fazla özelliğe sahip olduğu görüldü. Bugüne kadar yarasalar hakkında ilk defa bu kadar kapsamlı veri toplandı.