hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bilim dünyası Doç. Dr. Mete Atatüre'nin tarihi başarısını konuşuyor

  Bilim dünyası Doç. Dr. Mete Atatürenin tarihi başarısını konuşuyor
  expand

  Cambridge Üniversitesi'nde kuantum fiziği üzerine çalışan Doç. Dr. Mete Atatüre ölçülemez denilen ışığın sesini ölçtü. Atatüre'nin bu büyük başarısı önde gelen bilim dergileri tarafından duyuruldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Doç. Dr. Mete Atatüre henüz 40 yaşında... Bilim dünyası bugünlerde Atatüre'nin tarihi başarısını konuşuyor. Ölçülmesi imkânsız olarak kabul edilen "ışık seviyesinin gürültü ölçümü", Dünya'nın en önemli ve en başarılı üniversitelerinden biri olan Cambridge Üniversitesi'nde kuantum fiziği üzerine çalışan Doç. Dr. Mete Atatüre tarafından başarılı bir şekilde ölçüldü. Atatüre'nin bu büyük başarısı önde gelen bilim dergileri tarafından duyuruldu.

  Yıllardan beri kuantum fiziği üzerine çalışmalarını sürdüren Doç. Dr. Mete Atatüre, ölçülmesi imkânsız olarak kabul edilen 'ışık seviyesinin gürültü ölçümü'nü başarıyla yaparak tarihi bir başarı gerçekleştirdi. Atatüre, ölçümünü "ışığı sıkıştırma" isimli yöntemle gerçekleştirdi ve bu esnada atomdan 100 kat daha güçlü olan bir süper atom elde etti.

  Türkiye’nin hatırlanmayan Nobel ödüllü yazarı

  Atatüre, bu tarihi başarıya nasıl imza attığını şu şekilde açıklıyor:

  "35 yıldır uygun deney koşullarında üzerinde çalışılıyordu"

  "Bu çok küçük ama çok temel kuantum etkiyi gözlemleyebilmek için önce doğal atom yerine, kuantum nokta dediğimiz yarı-iletken nanomateryal kullandık. Böylece ışıkla etkileşimi tek bir atomdan 100 kat daha fazla olan bir 'süper atom' elde etmiş olduk. Yıllardır gözlenemeyen bu kuantum gürültüsünü böylece net bir sekilde ortaya çıkardık. Yani, tam karanlıkta bile her daim var olduğunu düşündüğümüz temel gürültü seviyesinin, o karanlığa çok az miktar ışık eklediğimizde düşürülebileceğini ispat ettik. Bu etkinin var olabildiği deney koşullarında gürültü ölçümü 35 yıldır çok denenmesine rağmen başarılamamıştı. Bunun ana sebebi olarak, etkinin var olduğu ışık seviyesinin gürültü ölçümü için çok az olmasıydı."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Nobeli alan Prof. Aziz Sancar konuştu

  Aziz Sancar ABD'de konuştu

  Nobel ödüllü Sancar'ın eşi: "Destek verildiğinde bir göçmenin neler yapabileceğini gösteriyor"

  Ortaokulda en ısınamadığı dersten tarihi başarıya!

  Mete Atatüre, 1975 yılında doğdu. Siyasetçi bir baba ve ressam bir annenin çocuğu olan Atatüre, babasının mesleği nedeniyle ilkokulu dört farklı okulda okudu. Bilim ve sanat odaklı sohbetlerin içinde büyüyen Atatüre, ortaokula geçtiğinde ailesi ile birlikte Amerika'ya taşındı.Ortaokulu Amerika'da okuyan Atatüre'nin, o yıllarda en ısınamadığı ders Fizik'ti. Bu durumun farkında olan Fizik öğretmeninin hediye ettiği bir kitap sayesinde Fizik dünyasının harikalar diyarı olarak bilinen kuantuma merak saldı. Lise eğitimi için tekrar Türkiye'ye dönen Atatüre'nin hedefinde Fizikçi olmak vardı. Amacına giden yolda tercihini Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümü'nden yana kullandı. Atatüre, 1998 yılında Bilkent Üniversitesi Fizik bölümünden mezun oldu. Atomsal, Mezoskopik ve Optik Fizik Grubu başkanı olduğu Cambridge Üniversitesi'ne ise 2007'de geldi. Doçent unvanı aldığı bu üniversitede, on beş kişilik ekibiyle yeni teknolojiler geliştirme üzerine çalışmalar yürüttü.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow