Burdur'da fillerin atalarına ait 6 fosil bulundu

Burdur'da fillerin atalarına ait 6 fosil bulundu

Burdur'da fillerin atalarına ait 6 fosil bulundu

Burdur'un Kemer ilçesine bağlı Elmacık köyü sınırlarındaki omurgalı fosil yatağı alanında dört yıl içinde fillerin atası diye bilinen ve yaklaşık 10 milyon yıl önce yaşadıkları tahmin edilen mastadonlara ait 6 fosil bulundu.

Fosil bakımından çok zengin olduğu bildirilen Elmacık köyünde kazı çalışmaları, 20 üniversiteli öğrencinin de katkısıyla Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Fiziki Coğrafya Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nurfettin Kahraman başkanlığında sürdürülüyor.

Kahraman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1998 yılında keşfettikleri Elmacık omurgalı fosil yatağındaki kurtarma kazılarının ilkini 2006 yılında gerçekleştirdiklerini bildirdi.

Kazı çalışmalarının dördüncü yılında üç ayrı bölgede fosillere rastlandığını kaydeden Kahraman, bir kazı alanında mastadonun hemen hemen bütün parçalarına ulaştıklarını vurguladı.

Elmacık'ın fosil yatağının çok zengin olduğunu anlatan Kahraman, üç yıl önce başlayan paleontolojik kazı çalışmalarının dördüncü dönemine 10 gün önce başladıklarını ifade etti.

Geçen yılki kazılarda mastadon haricinde aslan, atların atası hipparion, antilop, zürafa, gergedan ve çok sayıda kuş türü kalıntıları bulduklarını hatırlatan Kahraman, yamaç bölgesinde de mastadona ait savunma dişleri bulduklarını belirtti.

Bu savunma dişlerini özenle açtıklarını ve korunması amacıyla alçıladıklarını ifade eden Yrd. Doç. Kahraman, "Dört yıldır yaptığımız kazı çalışmalarında ilk defa aynı mastadona ait iki fildişini bir arada bulduk. Daha önce bulduğumuz dişlerin hepsi farklı mastadonlara aitti. Bu yönüyle bir ilk yaşadık" dedi.

Elmacık omurgalı fosil yataklarının neojen dönemine ait olduğunu belirten Kahraman, bunun da yaklaşık 6-10 milyon yıl öncesine denk geldiğini söyledi.

Kesin sonuç için yaş tayinlerinin yaptırılması gerektiğinin altını çizen Kahraman, bu yüzden desteğe ihtiyaç duyduklarını kaydetti.

Elmacık'ta uzun yıllar boyunca fosillerin çıkartılmaya devam edeceğini açıklayan Kahraman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Burada uzun yıllar kurtarma kazısının yapılması lazım. Çünkü çok zengin bir bölge. Değişik hayvan türlerine ait, özellikle iri toynaklara ait fosiller hayli bol. Burası Burdur'da kurulacak bir doğa tarihi müzesini rahatlıkla destekler. Sadece yüzey araştırmalarımızda bile acil diye nitelendirdiğimiz 15 kadar mastadonu çıkartmamızı gerektiriyor ama tabi bunların çıkartılması sıra ile olacak."

Kahraman, Türkiye'de görsel açıdan en büyük fosil buluntularının burada yer alması bakımından Burdur Elmacık'ın önemli olduğuna işaret ederek, fosillerin kurulma aşaması süren doğa tarihi müzesinde sergileneceğini bildirdi.

Çalışmaları yerinde inceleyen ve ekibe destek vermek için geldiğini bildiren Kemer Kaymakamı Mutlu Akyol da, "Arkadaşları tatildeyken onlar burada zor şartlar altında çalışıyorlar. Biz de onlara moral vermek üzere geldik. Kemer'e olan katkılarından dolayı hepsine minnet borçluyuz" diye konuştu.