hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ubisoft’un son projesi Ghostwriter replikler yazacak

  Ubisoft’un son projesi Ghostwriter replikler yazacak
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Ubisoft, oyunlarının yapımında kullanacağı bir yapay zeka programı geliştirdi. Ghostwriter adlı bu program, NPC’lerin diyaloglarını ve repliklerini yazacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ChatGPT’nin çıkışıyla birlikte bir anda inanılmaz bir momentum yakalayan yapay zeka teknolojileri, sadece internet dünyasında değil oyun dünyasında da devrim yaratma potansiyeline sahip. Bu devrimin ilk emarelerini daha şimdiden görmeye başladık bile. Bunun örneklerinden biri de oyun dünyasının önde gelen şirketlerinden Ubisoft’un son projesi Ghostwriter.

  Fransa merkezli oyun şirketi, kendi bünyeleri içinde geliştirdikleri Ghostwriter adlı yapay zeka programının, oyunlarındaki NPC’lerin, yani oyuncular tarafından kontrol edilemeyen yan rollerin ve arka plan karakterlerinin diyaloglarını yazacağını açıkladı. Ghostwriter, özellikle oyun dünyasında “bark” olarak bilinen, belli durumlarda NPC’ler tarafından tekrar tekrar söylenen repliklerin yazımında kullanılacak.
  Ubisoft, Ghostwriter programının oyun yazarlarının yerini almayacağını, aksine oyun yazarlarının işini kolaylaştıracak bir araç olacağını söylüyor. Çünkü bark olarak nitelendirilen bu tekrar eden repliklerin yaratılması ve doğru yerlere yerleştirilmesi, oyun yazarları için en çok zaman alan görevlerden biri. Ghostwriter bu işlemin önemli bir bölümünü kendi başına yaparak, yazarların elini rahatlatacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ubisoft, bu teknolojinin şimdilik sadece oyun yazarlarına yardımcı olacak bir araç olarak kullanılacağını söylüyor olsa da yakın gelecekte Ghostwriter ve benzeri yapay zeka programlarının oyun dünyasında çok daha önemli bir rol oynayacağı şimdiden görülüyor. Bu tarz programlar oyun yapımını çok daha kolay hale getirirken, NPC’lerin de çok daha gerçekçi bir hal almasını sağlama potansiyeline sahip.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow