Bu takım için robot yapmak bir eğlence: 4th Dimension

Bu takım için robot yapmak bir eğlence: 4th Dimension

Bu takım için robot yapmak bir eğlence: 4th Dimension

2016 yılında İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden 10 öğrenci ile kurulan FIRST Robotics Competition takımı ‘4th Dimension’, Ege Bölgesi’nin ilk FRC takımı olma unvanına sahip. Şu anda 21 Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisinden oluşan bu takım için robot yapmak adeta bir eğlence

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

merve.duran@cnnturk.com.tr

FRC, FIRST Vakfının düzenlemekte olduğu bir robotik yarışması. FIRST ise Amerika’da 1989 yılında Dean Kamen tarafından gençlerin bilim ve teknoloji alanına olan ilgilerini artırmak için kurulmuş bir vakıf. Yarışmanın amacı 6 hafta içerisinde senenin teması ve açıklanan görevlere göre endüstriyel bir robot yapmak. Yarışma takımlardan robot beklerken bir yandan da sosyal sorumluluk projeleriyle bunu sosyal alanda desteklemelerini istiyor.

4th Dimension bugüne kadar ülkemizi yurt içi ve yurt dışında birçok yarışmada temsil etti. Bugüne kadar aldıkları pek çok da ödül bulunuyor. Yarışmanın en prestijli ödülü olan ve FIRST değerlerini en iyi yansıtan takıma verilen Chairman’s Award ödülünü 2 kez alma hakkı elde eden bu takım, 17 tane sürdürülebilir projenin de sahibi. Bu projeler sayesinde bugüne kadar 12 milyondan fazla insana ulaşan bu takım tüm bunları sponsorlarının destekleriyle gerçekleştiriyor.


ROBOTİK EĞİTİMİ VERİYORLAR 

Inspire the Future projeleri kapsamında imkanları kısıtlı olan okullardaki çocuklara robotik kodlama eğitimi veriyorlar. Hazırladıkları 4D Coding adlı müfredat ile şu ana kadar bu projeyle 200’den fazla çocuğun hayatına dokundular. 

KÖY OKULLARINA BİLİM KİTAPÇIKLARI GÖNDERİYORLAR 

STEAMagicians projeleri kapsamındaysa her kitapçıkta toplam 10 deney bulunmak üzere her deneyin yapılışı ve deneyin amacını içeren mevsimsel olarak çıkardıkları bu kitapçıkları imkanı olmayan okullara gönderiyorlar. Ayrıca görme engelli arkadaşlarını da unutmayan bu takım braille alfabesiyle yazılmış bilim kitapçıklarını da Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki görme engelli arkadaşlarına gönderdiler.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2018 TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDULAR 

2018 yılında Türkiye’de ilk defa düzenlenen İstanbul Bölgesel Turnuvasında 37 takım arasından hem robot hem de proje dalında en prestijli ödüller olan Winner ve Chairman’s Award almaya hak kazanarak Türkiye Şampiyonu oldular. Böylece Amerika’da düzenlenecek olan Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanan bu takım şampiyonadan da dereceyle ayrılıp ve dünya 3.‘sü olmayı başardılar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı


2019’DA MÜHENDİSLİKTE İLHAM ÖDÜLÜNÜ ALMAYA HAK KAZANDILAR

2019 yılı İstanbul Bölgesel Turnuvasında 35 takım arasından yarışmanın en prestijli ikinci ödülü olan Engineering Inspiration Award (Mühendislikte İlham )‘ı kazanıp tekrar 2019 dünya şampiyonasında ülkemizi gururla temsil etmiştir. Ayrıca bu turnuvada robotları finale kadar yükselmeyi başarmıştır.

Birçok başarıya imza atan bu robotik takımı şimdilerde ise 2020 sezonunun temasına uygun robotlarını yapmak için var güçleriyle çalışıyorlar. Ayrıca projelerine de tam gaz devam ediyorlar.