ChatGPT-4 tanıtıldı

ChatGPT-4 tanıtıldı

ChatGPT-4 tanıtıldı

Yapay zeka aracının yeni sürümü yetenekleriyle kendine hayran bıraktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Microsoft, geçen ay düzenlediği yıllık yapay zeka zirvesinde, çalışanlara dil modelleri ve diğer yapay zeka araçları hakkında bilgi vermişti. Siri’den sorumlu ekip, Apple mühendisleri şirketin dil modelini yani ChatGPT tarzı araçlarını test ettikleri söylendi. Bu testler neredeyse her hafta yapıldığı ifade edildi.

Siri, Alexa ve diğer sesli asistanların dönemi önümüzdeki bir iki sene içinde son bulacak öngörülüyor. ChatGPT ve benzeri araçlar, şimdiden sesli asistanları piyasadan silip süpürdü. Siri üzerinde çalışan ve 2014 yılında Siri’nin geliştirilmesinden sorumlu olan Apple’ın eski mühendisi John Burkey, New York Times’a da ilginç açıklamalar yaptı. Burkey, “Siri hantal bir kod üzerine geliştirildi. Hantal yapı işleri zorlaştırıyordu. Temel özellikleri güncellemek haftalar alıyor. Siri’nin veritabanına bir kelime eklemek isterseniz, büyük bir yığının içine giriyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Siri’ye yeni kelimeler eklemek gibi basit güncellemeler, tüm veri tabanının yeniden oluşturulmasına neden oluyor. Bu süreç 6 haftaya kadar uzayabiliyor. Yeni arama araçları gibi daha karmaşık özelliklerin eklenmesi ise 1 yıl kadar sürebiliyor. John Burkey’e göre Siri’nin ChatGPT gibi yaratıcı bir asistan olmasının herhangi bir yolu yok.

Apple’a yakın isimsiz bir kaynak, şirketin uzun zamandır yapay zeka aracı üstünde çalıştığını belirtti. Kaynağa göre teknoloji devi dil modelini gelecek sene tanıtabilir.