Chrome simgesini değişti

Chrome simgesini değişti

Chrome simgesini değişti

Google Chrome’un en son sürümünü yakın zamanda indirdiyseniz, simgenin farklı olduğunu görmüş olabilirsiniz. Değişiklik ile birlikte Google’ın ikonik web tarayıcısı simgesi sekiz yıl aradan sonra ilk kez değiştirildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İlk bakışta o kadar farklı görünmüyor, ancak şirket ufak tefek tasarım değişikliklerine gitmiş. The Verge tarafından tespit edilen bir Twitter ileti dizisinde, Google tasarımcısı Elvin Hu, yeniden tasarıma giden süreci ayrıntılarıyla anlatıyor. Dikkatli bakarsanız, Google’ın şirketin diğer ürünleriyle uyumlu olan daha düz bir tasarıma geçtiğini görebilirsiniz. Simgenin parçası olan gölgeleri kaldırılmış.

Ayrıca, simgenin oranları da değiştirilmiş. Ancak şirketin getirdiği en etkili değişiklik, simgenin yeşil ve kırmızı bölümlerine ince gradyanlar eklemesi.

Hu, bu renk tasarımını ortaya çıkarırken hoş olmayan kombibasyonları denediklerini ve ardından en uygunu seçtiklerini belirtiyor. Bir diğer detay ise simgenin farklı yerlerde farklı olarak görünebilmesi.

Örneğin macOS’ta sembol daha üç boyutlu görünüyor. iOS’ta, yazılımın beta sürümüne bağlı olarak simgenin özel bir sürümü olacak. Hu’ya göre, yenilenen simgenin önümüzdeki birkaç ay içinde kullanıma sunulacağını göreceğiz. Çoğu marka tasarımlarında ve ürünlerinde artık sadelikten yana olmaya başladı.

Google da bu akımdan geri kalmış görünmüyor. Şirket bundan sonra da Chrome üzerinde sade bir tasarım politikasını benimseyeceklerinin altını çizdi. Şirket daha ne türde değişiklikler yapacak göreceğiz.