Çin’deki iPhone 6 yasağı kalktı

Çin’deki iPhone 6 yasağı kalktı

Çin’de Mayıs ayından beri uygulanan iPhone 6 satış yasağı sonunda kalktı. İşte satış yasağının ardındaki saçma neden ve diğer detaylar.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir raporda Apple’ın 2016’da Çin pazarında 5. sıraya gerilediği ortaya çıkmıştı. Bu durumun temel nedenlerinden birinin de geçtiğimiz Mayıs ayında iPhone 6 ve iPhone 6s satışının Çin’de yasaklanması olduğu düşünülüyordu.


2016’nın başlarında Baili 100C isimli bir yerli üretici, Apple tarafından üretilen iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinin, kendi tasarım patentlerini ihlal ettiği gerekçesiyle mahkemeye başvurmuştu. Mahkeme yerli üreticiyi haklı bularak Çin’deki iPhone 6 ve 6s satışlarını yasaklamıştı.


Bunun üzerine kolları sıvayan Apple, 2 ayrı dava ile mahkemenin kapısını çalmıştı. Bu davalardan birincisi sözü geçen patent ihlalinin gerçeği yansıtmadığı ve Apple telefonları üzerindeki satış yasağının kaldırılmasını içeriyordu.


Diğer dava ise Baili 100C isimli Çinli üreticinin sahibi olduğunu iddia ettiği tasarım patentinin iptal edilmesi yönündeydi. Apple bahse konu firmanın patentlenecek bir tasarım çizgisi ortaya koymadığı görüşünü savunuyordu.


Nitekim Apple bu davalardan birisini kazanırken, diğerini ise kaybetti. Çin mahkemesi Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6s modellerinin satış yasağını kaldırdı. Baili 100C’nin tasarım patentinin iptali talebini ise reddetti. Bunun üzerine Apple mahkemeye itirazda bulundu fakat bu itiraz da mahkeme tarafından reddedildi. Fakat bu karar da Cupertino merkezli teknoloji devini yıldırmadı. Apple şimdi de kararı temyize götürmeye hazırlanıyor.


Öte yandan yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere, iki telefonun tasarımsal anlamda birbirlerine pek de benzediklerini söylemek doğru olmaz. Bakalım bu işin sonu nereye varacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS