Çin’in Sichuan eyaletinde üretime ara verildi

Çin’in Sichuan eyaletinde üretime ara verildi

Çin’in Sichuan eyaletinde üretime ara verildi

Hava dalgası ülkeyi kasıp kavururken bölgedeki elektrik kesintisini hafifletmek için tüm fabrikaların altı gün süreyle kapatılması emredildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sichuan, yarı iletken ve güneş paneli endüstrileri için önemli bir üretim yeri ve güç dağıtımı, Apple (AAPL) tedarikçisi Foxconn ve Intel (INTC) dahil olmak üzere dünyanın en büyük elektronik şirketlerinden bazılarına ait fabrikaları vuracak. Sıcaklar yüzünden şu anda üretimde zorluklar yaşanıyor ve bu sebeple üretime geçici olarak ara verilmesine karar verildi.

Analistler, eyaletin aynı zamanda Çin’in lityum madenciliği merkezi olduğunu ve sıcaklar yüzünden kapatmanın hammadde maliyetini artırabileceğini söyledi. Çin, düzinelerce şehirde 40 santigrat dereceyi geçen sıcaklıklarla altmış yılın en şiddetli ısı dalgasıyla karşı karşıya. Aşırı sıcaklık, ofislerde ve evlerde klima talebinde bir artışa neden olarak elektrik şebekesi üzerinde baskı yarattı. Kuraklık nehir su seviyelerini de azaltarak hidroelektrik santrallerinde üretilen elektrik miktarını azalttı.

Çin’in 84 milyon nüfuslu en büyük eyaletlerinden biri olan Sichuan, eyalet hükümeti ve eyalet şebekesi tarafından Pazar günü yayınlanan “acil bir bildiriye” göre bölgedeki 21 şehirden 19’una Pazartesi’den Cumartesi’ye tüm fabrikalarda üretimi askıya almalarını söyledi. Duyuruda, konut kullanımı için yeterli gücün mevcut olduğundan emin olmak için karar verildiği de belirtildi.