Crew Dragon acil durum testlerine başladı

Crew Dragon acil durum testlerine başladı

Daha önceden hiçbir problem yaşanmadan uzaya gönderilen Crew Dragon, şimdilerde acil durum testleri ile uğraşıyor.

Elon Musk yaptığı toplantılarda Crew Dragon ile ilgili genellikle oldukça olumlu ifadeler kullanıyor. Daha çok NASA için üretildiği söylenen bu araçlar, Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronotları götürüp getirecek. Böylece ABD’nin bu konuda Rusya’ya olan bağımlılığı azalmış olacak. Bildiğiniz üzere ABD’li astronotlar Uzay İstasyonu’na gitmek için Rus roketlerini kullanıyor.


Crew Dragon bundan kısa bir süre önce defalarca Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderildi ve hiçbir sorun çıkmadı. Bu nedenle şirketin testten başarılı bir şekilde ayrılması bekleniyor.


SpaceX şirketinin göz bebeği olan bu kapsüller atmosfere giderken havada patlatılacak. Falcon 9 aracılığıyla patlatılması düşünülen bu uzay kapsülünün hızlı bir şekilde acil durum moduna girip girmediği kontrol edilecek. Kapsülün patlatılması için gerekli bütün yakıtların depolanması bitirildi. Böylece test için gerekli hazırlıklar neredeyse tamamlandı diyebiliriz.


Önümüzdeki hafta gerçekleşecek bu testte son derece ilginç görüntüler ortaya çıkacak. NASA bu kapsülü havada patlatacak ve gökyüzünde adeta devasa bir alev topu belirecek. Denemeler gerçekleştiğinde sizlere en kısa süre içerisinde görüntüleri aktaracağız. Sizce SpaceX bu testten başarılı bir şekilde geçebilecek mi?


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS