Discord nedir, ne işe yarar? Discord nasıl kullanılır, güvenilir mi?

Discord nedir, ne işe yarar? Discord nasıl kullanılır, güvenilir mi?

Discord nedir, ne işe yarar? Discord nasıl kullanılır, güvenilir mi?

Pandemi sürecinde birçok mesajlaşma ve toplu görüşme uygulaması popüler hale geldi. Bunlardan biri de oyuncuların yakından tanıdığı Discord oldu. Peki, tam olarak Discord nedir, ne işe yarar? Toplu görüşmeye imkan tanıyan Discord güvenilir mi, nasıl kullanılır?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Son dönemde popüler olan uygulamalar arasında bir yenisi daha dahil oldu. Özellikle pandemi sürecinde kısıtlamalar evlerde kalmaya itince online haberleşme uygulamalarının kullanıcı sayıları da oldukça arttı. Bu uygulamalar içerisinde şüphesiz ki en popüler olanlardan bir tanesi de discord oldu. Peki, bu uygulama tam olarak nedir, içerisinde neler var? İşte detaylar…

DİSCORD NEDİR, NE İŞE YARAR?

Discord online oyun oynayan kişilerin ekip arkadaşlarıyla ya da rakipleriyle iletişim kurmak için sağladığı toplu görüşme platformu olarak biliniyordu. Pandemi süreciyle birlikte Discord’un kullanımı geniş kitlelere yayılmaya başlandı. Skype ve TeamSpeak gibi uygulamalara alternatif olan Discord kısa sürede oldukça fazla kullanıcı sayısına ulaştı.

Discord kısaca içerisinde kanalların olduğu ister görüntülü, ister yazılı, ister sesli bir mesajlaşma uygulaması olarak adlandırılabilir. Aynı WhatsApp grupları gibi Discord içerisinde de ses kanalları bulunur. Bu kanallarda adminler yani yöneticiler tüm yetkilere sahiptir.

DİSCORD NASIL KULLANILIR, GÜVENİLİR Mİ?

Discord’u masaüstünden uygulama olarak indirebilir, telefonunuza mobil uygulama olarak indirebilir ya da hiç indirme yapmadan “discord.com” adresinden giriş yaparak kullanabilirsiniz.

Kullanımı oldukça basit olan bu uygulamada kanal içerisinde yazılanlara dışarıdan erişim bulunmaz. Bu nedenle güvenilir olarak kabul edilen bu uygulama uzun süredir online oyuncular tarafından kullanılsa da pandemi süreciyle beraber daha geniş kitlelere yayıldı.

Kullanımda baş-konuş özelliği, mikrofon ve hoparlör susturma özelliği, kamera açma ve kapama, arkadaş ekleme, görüntülü ve sesli arama, ekran paylaşma gibi birçok alternatif bulunuyor.

Discord’tan bahseden kişiler kısaltma olarak “dc” tabirini kullanabilirler. Uygulama ücretsiz olması nedeniyle de birçok kullanıcının ilgisini çekmeye devam ediyor. Uygulamayı kullanmak için mail adresi ile beraber bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmak yeterli.