Poco F5 Pro: Bütçe dostu amiral gemisi

Poco F5 Pro: Bütçe dostu amiral gemisi

Poco F5 Pro: Bütçe dostu amiral gemisi

Poco, pek çoğunuzun bildiği gibi üst seviye özellikleri rakiplerine kıyasla daha uygun fiyat etiketleriyle sunmayı amaçlayan bir marka. Bu bağlamda Poco F5 Pro da iddialı güncel modellerden bir tanesi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Poco F5 Pro, Qualcomm’un 4nm üretim süreciyle hazırlanan SM8475 Snapdragon 8+ Gen 1 çipsetiyle geliyor. Evet, amiral gemisi modellerde gördüğümüz bir detay. Bünyesinde 3GHz çalışma hızına erişebilen işlemci çekirdeği dahi mevcut.

6.67 inç değerde ekran, 3200 x 1440 çözünürlük ve 120Hz tazeleme değeri sunabiliyor. Böylece akıcı görsellik mümkün oluyor. HDR10+ teknolojisi ve Dolby Vision görüntüleme teknolojisine de sahip. Bu sayede, izlediğiniz dizi ve filmlerde daha doygun, canlı renklerle karşılaşabiliyorsunuz. Parlaklık tarafında zirve değeri olarak 1400 nit var. Yani hem iç hem de dış mekân kullanımlarında, yumuşak dokunuşlarla hızlıca hareket edebilir ve net görüntüler elde edebilirsiniz.

Bitmedi. Ekrana yedirilmiş parmak izi okuyucu sensör, sorunsuz çalışıyor. Corning’in Gorilla Glass 5 koruma teknolojisi sayesinde de çizilmelere ve hafif darbelere karşı önlemler alınabiliyor.

Dolayısıyla bu telefon, güçlü oyunları ve popüler uygulamaları sorunsuz, akıcı detaylarla çalıştırmak ve gelişmiş izleme deneyimleri gerçekleştirmek isteyenler için güzel seçeneklerden bir tanesi diyebiliriz.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Oyun deneyimi

12GB RAM (Sanal RAM artırma da var ve 256GB UFS 3.1 gibi güncel detaylar sunabilen üründe, Call of Duty gibi popüler bir online FPS oyununu, en yüksek grafik ayarlarında, hiçbir donma olmadan akıcı bir şekilde oynayabilirsiniz. Aşırı ısınma faktörü de yok.

Tekrar hatırlatmakta yarar var. Call of Duty ve PUBG gibi oyunları, orta seviye telefonlarda ve giriş seviyesi telefonlarda da çalıştırıp oynayabilirsiniz. Ama tabii ciddi farklılıklar oluyor. En düşük grafik detaylarında, zaman zaman kasmalar ve aşırı ısınma faktörleri gibi can sıkıcı detaylarlar karşılaşıyorsunuz. Poco F5 Pro’da bunlar yok.

Öte yandan, cihazdaki stereo hoparlör sistemi, güçlü işitsel detaylara erişebilmeniz için iddialı.

Heyecan verici yeni özellikler

Öyle ki bu telefonun arka kamerası, 8K çözünürlüklü 24FPS değerde videolar çekebilmenize imkân sunuyor. Tabii yapay zekânın da desteğiyle. Video başına 6 dakikalık çekim sınırı var ve çok da akıcı görüntüler elde edilmiyor. Aşırı ısınma ve bunun sonucunda cihaz performansınızın düşmesini istemezsiniz, değil mi? Yine de, günümüzde 8K içeriklerin az olduğunu ve destekli cihaz yelpazesinin de geniş olmadığını hatırlatmakta yarar var. Dolayısıyla genel kullanıcı kitlesi için an itibarıyla çok da gerekli bir detay değil.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kendi adıma konuşmam gerekirse, hâlâ 1080p 60FPS değerde akıcı videoların sosyal medya paylaşımları için daha iyi bir seçenek olduğunu düşünüyorum ve bu tarafta da cihazın iyi iş çıkardığını söyleyebilirim. Tabii 4K 60FPS video çekim özelliği de var.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber