hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Drone ile kanser ilaçlarını teslim edecekler

  Drone ile kanser ilaçlarını teslim edecekler
  expand

  Birleşik Krallık Ulusal Sağlık Servisi, hayati önem taşıyan kemoterapi ilaçlarının drone aracılığıyla Wight Adası’na teslim edilmesini test edeceğini duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuruluş, eski NHS doktorları ve eski Google çalışanları tarafından kurulan bir drone teknolojisi girişimi olan Apian ile ortaklık kurdu. Test uçuşları kısa süre içinde başlayacak ve sistemin ilaçlar için yolculuk sürelerini azaltacağı, maliyetleri azaltacağı ve kanser hastalarının çok daha fazla yerel olarak tedavi görmesini sağlayacağı umuluyor.

  Wight Adası, İngiltere’nin güney kıyısından iki mil uzakta, nüfusu 150.000’in biraz altında olan bir ada. Çoğu kemoterapi ilacının raf ömrünün kısa olması nedeniyle, ilaçlar ya adaya ihtiyaç halinde getiriliyor ya da hastalar feribotla anakaraya gidiyor. Bu yolculuk dört saat kadar sürebilirken, bir drone uçuşu Queen Alexandra Hastanesi’nden St. Mary’s Hastanesi’ne yaklaşık yarım saat sürüyor. Çok geçmeden ve hayati tıbbi malzemeleri çok kısa sürede teslim etmenin mümkün olup olmadığını görmek için Northumbria’da ek bir pilot program yapılacak.

  Bu, hayati ilaçları geleneksel bir kuryeden daha hızlı teslim etmek için dronların ilk kez kullanılması değil. Merck ve drone şirketi Volansi, Kuzey Carolina kırsalındaki hastalara soğuk zincir ilaç teslimatını test etmeye başladı. Benzer şekilde, drone teknolojisi, kan kaynaklarının Ruanda’da taşınmasına, Florida’daki yaşlı vatandaşlara reçete verilmesine ve COVID-19 sırasında tedarik düşüşlerinin atlatılmasına yardımcı oldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Benzer şekilde, Birleşik Krallık’taki Royal Mail, paketleri uzak bölgelere ulaştırmak için otonom teslimat drone’larını kullanarak test yaptı. Buna Scilly, Shetland, Orkney ve Hebrides adalarına hayati erzak sağlanması da dahil. NHS denemesine çok benzeyen Royal Mail, dronları kullanmanın, özellikle altyapı maliyetlerinin düşünülemeyecek kadar aşırı olduğu uzak bölgelerde, karbon emisyonlarını azaltacağını ve teslimat sürelerini hızlandıracağını söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow