E3 2018 nasıl geçti

E3 2018 nasıl geçti

E3 2018 nasıl geçti

Oyun dünyası yoğun katılımlı bir E3 organizasyonunu daha geride bıraktı. Peki E3 2018, arkasında nasıl bir gündem bıraktı? İşte bu konu hakkındaki tüm ayrıntılar.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Genel olarak baktığımızda, oyun gündemini direkt olarak değiştiren birkaç etkinliğin olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan en önemlilerini ise E3, Gamescom ve Tokyo Game Show olarak sıralamak mümkün. Bu üç etkinlik haricindekiler, gündeme yön vermekten ziyade, gündemdeki oyunların tekrardan hatırlatılması ve üzerinden geçilmesi şeklinde yorumlanabilir.

Peki bu sene gerçekleşen E3 2018 oyun gündemini nasıl etkiledi? Malum, artık bu neslik son demlerini yaşıyoruz. Dolayısıyla E3 2018 ve E3 2019, yeni nesil öncesindeki son oyun fuarları olacaktır. Muhtemelen E3 2020 ile yeni nesil konsollara da geçiş yapmış olacağız.

Dilerseniz şimdi E3’ten beklentilerimizi ve bu beklentilerin ne derece gerçekleştiğine bir göz atalım. Keza beklentilerin altında kalan firmalar kadar, beklentilerimi fazlasıyla karşılayan firmalar da oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Sony beklentilerin altında kaldı

 

Dilerseniz ilk olarak beklentilerin altında kalan firmalara bir göz atalım. Hiç şüphesiz bu E3’te de geçmiş zamanlarda gerçekleşen E3’lerde olduğu gibi gözler Sony’nin üzerindeydi. Japon oyun devi genel olarak E3 organizasyonlarında yeni oyunlar duyurmayı seviyor.

 

Dolayısıyla bu sene de benzer bir duyurunun geleceği düşünülüyordu. Fakat işler pek de beklenildiği gibi gitmedi. Geçen E3’te adete şov yapan Sony, bu sene hiç bir yeni oyun duyurmadı. Konsol pazarının lider ismi, yeni oyun duyurmak yerine, hali hazırda gelişim aşamasında olan oyunları için yeni videolar ve bilgiler paylaştı.

 

Bu durum, Sony’nin artık PS4’ü gözden çıkardığı şeklinde yorumlandı. Malum, 2020’de PS5 gelecek. En azından söylentiler bu yönde. Dolayısıyla Sony, PS4 için daha fazla vakit harcamak istemiyor olabilir. Keza boşta olan stüdyolarını PS5’in çıkış oyunları için kullanması son derece mantıklı görünüyor.

Ubisoft şaşırtmadı

 

E3 2018’de sahne alan geliştiricilerden birisi de Ubisoft’tu. Oyun dünyasının deneyimli ismi, E3 başlamadan hemen önce duyurusunu gerçekleştirdiği Assassin’s Creed Odyssey’i E3’teki basın konferansında detaylandırdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Zaten Ubisoft’un yeni bir Assassin’s Creed oyunu duyuracağına kesin gözüyle bakılıyordu. Stüdyodan genel beklenti yeni bir Splinter Cell oyununun da gelebileceği yönündeydi. Fakat bu gerçekleşmedi.

 

Genel olarak bakıldığında, Ubisoft beklentileri karşılayan bir sunum gerçekleştirdi. Açıkçası yeni bir Splinter Cell oyunu da gelseydi, E3 2018 çok daha heyecan verici olabilirdi. Fakat Ubisoft’un Sam Fisher konusunda aceleci davranmak istemediğini biliyoruz.

Microsoft kendini aştı

 

Gelelim E3’ün sürprizine. Microsoft, artık vazgeçtiği düşünülen konsolu Xbox One için adeta atağa geçti. Bu nesilde ezeli rakibi Sony’nin çok gerisinde kalan Microsoft, E3 2018’de Xbox One için pek çok yeni oyun duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Üstelik duyurulan bu oyunların birçoğu Xbox One’a özel olarak kalacak. Yani PC için yayınlanmayacak. Microsoft’un geç kalmış bu hamlesine, Türkçe oyun kararı da eşlik etti.

 

E3 sonrasında Microsoft Türkiye tarafından yapılan açıklamada, birinci parti oyunlarda Türkçe dil desteğinin olacağı belirtildi. Bu konudaki ilk adım ise Forza Horizon 4 ile geldi. Önümüzdeki dönemde satışa sunulacak olan oyunun Türkçe dublaj seçeneği ile raflardaki yerini alçağı belirtildi.

 

Açıkçası, Microsoft’un bu geç kalınmış adımlarının bir sonraki nesil için umut vaat edici olduğunu söylemek gerekiyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

 

Sönük bir E3

 

Toparlamak gerekirse, bu sene gerçekleşen E3’ün önceki yıllara oranla daha sönük geçtiğini söyleyebiliriz. Elbette buradaki temel etken, bu nesildeki konsolların artık sona yaklaşmış olması.

 

Oyun geliştiricileri de artık kendilerini bir sonraki nesil için hazırlıyorlar. Keza şimdi geliştirmeye başlayacakları bir oyun en iyi ihtimalle 2 senelik geliştirme sürecine tabi olsa bile 2020 yılında çıkacak.

 

Bu tarih yeni nesil konsolların satışa sunulmasıyla aynı aralığa denk geliyor. Dolayısıyla PS4 ve Xbox One için geliştirilen bir oyun, yeni nesil konsollarla aynı yıl satışa sunulursa bir dizi satış problemi de beraberinde gelecektir. Dolayısıyla geliştiriciler bu riski almak istemiyorlar.

 

Muhtemelen önümüzdeki yıl gerçekleşecek olan E3, bu senekinden de sönük geçecektir. 2020 yılında gerçekleşecek olan organizasyon ise gerçek anlamda efsanevi olabilir. Bekleyip göreceğiz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber