Ekran altı kamera teknolojisi bu yıl yaygınlaşacak

Ekran altı kamera teknolojisi bu yıl yaygınlaşacak

Ekran altı kamera teknolojisi bu yıl yaygınlaşacak

Şimdiye kadar ortaya çıkan örnekler kullanıcıları tam anlamıyla tatmin edemedi. Fakat 2023’te bu teknolojinin çok daha iyi bir paritede kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hali hazırda ekran altı kamera teknolojisini kullanan birkaç üretici bulunuyor. Oppo ve ZTE daha önce satışa sundukları somut modellerde bu teknolojiyi kullanmıştı. Samsung ise ilk ekran altı kamera özelliğine sahip telefonu Z Fold 3‘ü satışa sunmuş ve çok da tatmin edici bir performans sunmamıştı. Nitekim Z Fold 4’te de ekran altı kameranın çektiği fotoğraflar çok beğenilmedi.

Bu teknoloji basit anlamda ekranın üzerine yerleştirilmiş olan OLED panellerin şeffaf bir görünüme bürünmesi ile çalışıyor. Fakat şimdiye kadar hiç bir üretici normal ekran tarafındaki piksel yoğunluğuna ulaşabilmiş değil.

Yani normal şartlarda kamera olan kısmı, ekran formatında da rahatlıkla ayırt edebiliyorsunuz. Çünkü bu noktadaki piksel yoğunluğu ciddi anlamda çok düşük oluyor. Belki ilerdi bu kısımdaki piksel yoğunluğu biraz daha arttırılabilir. Fakat mevcut şartlarda bu teknolojinin çok da verimli olmadığı inkar edilemez bir gerçek.

Peki gelelim asıl sorumuza. Apple neden bu teknolojiye sıcak bakmıyor? Aslında cevabı yukarıda net bir şekilde belirttik. Şu anda bu teknoloji kusursuz seviyesine çok uzakta. Apple ise muhtemelen daha tam kullanışlı hale gelmeyen bu teknolojiyi mevcut haliyle kullanıcılarına sunmak istemiyor. Fakat şirkete yakın kaynaklar Apple’ın bu teknoloji için somut adımlar attığını iddia ediyor. Bakalım bu adımların yansımasını yakında görebilecek miyiz?