hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Elektrikli araçları bekleyen tehlike giderek büyüyor

  Elektrikli araçları bekleyen tehlike giderek büyüyor
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Elektrikli araçları bekleyen tehlike her zamankinden daha büyük. Tesla bu sorundan en fazla etkilenecek şirket olarak görünüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Tüm dünyada elektrikli araçlar daha popüler hale geliyor. Devasa otomotiv şirketleri bile bu alana yönelmeye çalışıyor. Volkswagen, Toyota, BMW ve diğer birçok şirket elektrikli otomobil üretimine ağırlık verme sözünü tutmaya başladı.

  Bazı otomobil şirketleri ise daha da ileriye gitti. Sadece elektrikli araç üreteceklerini söylediler. Kısacası gelecek petrolde değil elektrikli araçlarda diyebiliriz. Ancak bu konuda çok büyük bir problem var. Şu anda lityum kıtlığı pil üretimini engelliyor.
  Lityum kıtlığı nedeniyle Tesla en fazla sorun yaşayan şirketler içerisinde yer alıyor. Otomobil dünyasından çip sıkıntısı zaten büyük problemlere neden oluyordu. Dünyanın en zengin insanı olarak da bilinen Elon Musk, böyle bir sorun ile karşı karşıya olduklarını açıkladı.

  Hem çip problemi hem de pil sıkıntısı elektrikli araçları adeta kalbinden vurdu. Sonuç olarak dünyanın her tarafına yaygınlaşması beklenen bu devrim geri planda kalmaya başladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yapılan bazı araştırmalara göre lityum yetersiz kalmaya devam edecek. Uluslararası Lityum Birliği ve Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yapılan açıklamalarda elektrikli araçları bekleyen tehlike pil kıtlığı olarak gösteriliyor.

  Elektrikli araç lityum pil ihtiyacı üretilebilecek lityumdan 40 kat daha yüksek görünüyor. Peki siz elektrikli araçlar konusunda ne düşünüyorsunuz? Pil kıtlığı gerçekten de bu sektörü tamamen bitirebilir mi?

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow