hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Elektrikli otomobiller için şarj süresi 5 dakikaya inebilir

  Elektrikli otomobiller için şarj süresi 5 dakikaya inebilir
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Elektrikli araba almak isteyen ancak şarj süresi ve menzilin kısalığı gibi sebeplerden dolayı tereddüde düşenlere müjde. Bilim insanlarının yeni keşfi bu sorunu kökten çözebilir.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Elektrikli arabalar birçok insana göre hiçbir zaman piyasaya çıkamayacak bir teknolojiydi. Ancak özellikle yaşadığımız son 2 yıl, bu insanların ne kadar haksız olduklarını fazlasıyla gösterdi. Dahası artık rüzgar elektrikli araçlardan yana esiyor ve içten yanmalı motorlu araçların bu durum karşısında yapabilecekleri neredeyse hiçbir şey yok.

  Ancak elektrikli araç teknolojisi henüz fazlasıyla yeni olduğu için, bu pazar birçok sorunu da bünyesinde barındırıyor. Yeni bir araba alacakken tercihini elektrikli modellerden yana kullanmak istemeyenlerin en büyük çekincesi ise bu araçların %80 şarj seviyesine gelebilmeleri için hızlı şarj teknolojileriyle en az 30 dakika şarj olmalarının gerekmesi. Hele bir de aracınızın bataryasını evde şarj etmek isterseniz tam dolum için neredeyse 10 saat beklemeniz gerekebilir.

  İşte Avustralya’daki New South Wales Üniversitesi’ndeki bir grup bilim insanı, elektrik bataryalarının en büyük iki problemini çözdü: Güç kaybı ve şarj süresi. Üniversite tarafından yapılan açıklamalara göre, mevcut Lityum pillerin sıvı bir forma dayalı olmasından dolayı hem yavaş şarj oluyor hem de her bir tam dolum sonrasında bataryalar kapasite kaybı yaşıyor. Yani mevcut elektrikli arabaların bataryaları belli bir kullanım sonrasında ilk zamanlardaki kadar şarj tutmayacak.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bununla birlikte yeni keşfedilen bir teknoloji sayesinde üretilecek olan katı forma dayalı şarj üniteleri, 400 tam dolum testinden sonra bile hiçbir kapasite kaybı yaşamadı. Üstelik bu piller katı forma dayalı olduğu için Lityum pillerden kat kat daha hızlı şarj edilecek. Bilim insanları bu teknolojinin arabalara yansıtılmasıyla birlikte şarj sürelerinin 5 dakika seviyelerine ineceğini düşünüyor. Bakalım elektrikli otomobiller önümüzdeki süreçte ne derece yaygınlaşacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow