hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  En pahalı telefonlar

  En pahalı telefonlar
  expand
  KAYNAKEcevit Bıktım

  Akıllı telefon üreticileri, her sene yeni bir modelle karşımıza çıkıyorlar. Dolayısıyla hal böyle olunca hem sektördeki rakiplerinden, hem de kendi yaptıkları işten daha iyisini ortaya koymak zorunda kalıyorlar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Akıllı telefon sektöründeki rekabet, gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Genel olarak artan rekabetin, müşteriler için iyi olduğu söylenir. Fakat rekabetin dozajı kaçtığı zaman ortaya farklı bir tablo da çıkabiliyor.

  Daha doğru bir şekilde ifade etmek gerekirse, üreticiler her sene teknoloji severleri heyecanlandıracak bir yenilik ortaya çıkarmak zorunda kalıyorlar. Hal böyle olunca harcanan ar-ge masraflarının faturası da kullanıcılara kesilmiş oluyor. Doğal olarak üst segment modellerin fiyatları da arşa ulaşıyor.

  Peki en pahalı üst segment modeller hangileri. Genel olarak hep en ucuz telefonlardan bahsedilir. Biz de bu sefer farklı bir şey yapalım dedik ve en pahalı 5 akıllı telefonu sıraladık. Elbette bu sıralamayı yaparken sizlerin de tahmin edebileceği üzere Türkiye fiyatlarını baz aldık.

  İnternette birçok modelin geniş bir fiyat aralığı olduğu için biz de hem en ucuz fiyatı, hem de o firmanın kendi telefonu için belirlediği “tavsiye edilen satış fiyatı” nı sizler için baz aldı. İşte ortaya çıkan tablo.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  iPhone X

  Elbette listemizin zirvesinde iPhone X bulunuyor. En azından şimdilik. Zira yakında Türkiye fiyatı açıklanacak olan Huawei P20 Pro’nun iPhone X’ten de daha pahalı olması bekleniyor. iPhone X ülkemizde 5299TL’den başlayan fiyatlarla satılıyor. Hatta biraz daha araştırırsanız, Apple Türkiye tarafından 1 sene garantili modellerin de 5000TL civarında satıldığını belirtelim.

  Peki Apple bu telefonlar için müşterilerinden ne kadar talep ediyor? Hatırlanacağı üzere iPhone X’in fiyatı 6099TL olarak lanse edilmişti. Apple.com.tr üzerinden baktığımız zaman hala bu fiyatın değişmediğini görüyoruz.

  Üstelik 64GB yerine 256GB’lık modeli seçerseniz Apple Türkiye sizden 6899TL talep ediyor. Fakat az önce de belirttiğimiz üzere, internetten arattırdığınız zaman bu telefonu 5000TL civarında bir fiyata da almanız mümkün.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Galaxy S9+

  Listemizdeki bir diğer isim ise Samsung’un geçtiğimiz Mart ayında satışa sunduğu yeni amiral gemisi modeli Galaxy S9+. Hali hazırda Samsung kendi resmi online satış kanalından bu model için 5200TL talep ediyor. Fakat sizlerin de tahmin edebileceği üzere internetten bu telefonu çok daha ucuza bulmak mümkün.

  Ufak bir araştırma yaparsanız, Galaxy S9+ için 5200TL yerine 4100TL vermenin yeterli olduğunu görebilirsiniz. Elbette bu telefonlar Samsung Türkiye yerine ithalatçı garantili olarak satılıyor. Bunu da dip not olarak belirtmemiz lazım.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Galaxy Note 8

  Hatırlanacağı üzere Galaxy Note8, Samsung’un ilk çift ana kameralı modeliydi. Geçtiğimiz sene satışa sunulan bu model, ilk çıktığında 6000TL civarında bir fiyatı vardı.

  Samsung’un sitesine baktığımızda Note8 fiyatında değişen pek birşeyin olmadığını görüyoruz. Keza bu cihazı Samsung Türkiye’den almayı düşünenler 5499TL’yi gözden çıkarmak zorundalar. Peki bu telefonu Samsung Türkiye dışında internet üzerinden satın alırsak ne kadar ödememiz gerekecek?

  İşte bu noktada tam bir uçurumla karşılaşıyoruz. Çünkü Samsung Türkiye’nin 5499TL talep ettiği telefon için internetteki ithalatçılar 3600TL civarında fiyatlar talep ediyor. Arada neredeyse 2000TL’lik hiç de azımsanmayacak bir fiyat farkı mevcut.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  iPhone 8 Plus

  Bilindiği üzere Apple’ın bu sene iPhone X ile eş zamanlı olarak tanıttığı modellerinden birisi de iPhone 8 Plus’tı. Belki de klasik iPhone tasarım çizgisinin son ürünü olan iPhone 8 Plus, cam arka yüzeyi ve başarılı çift ana kamerası ile dikkat çekmişti.

  İnternette ufak bir araştırma yaptığımızda, iPhone 8 Plus için 4100TL civarında bir ödemenin yeterli olduğunu görüyoruz. Fakat bu telefonu satın almak için tercihimizi Apple Türkiye’den yana kullanırsak ödediğimiz miktar da 4800TL seviyelerine çıkıyor.

  Galaxy S9

  Listemizin son sırasında ise sizlerin de tahmin edebileceği gibi Galaxy S9 bulunuyor. Samsung Türkiye’nin sitesinde Galaxy S9 fiyatı 4600TL olarak lanse edilmiş durumda. İnternet üzerinde ithalatçılar tarafından satılan S9’ların fiyatı ise 3800 TL ile 4400TL arasında değişiyor. Yani yine arada önemli bir fiyat farkının bulunduğunu söylemek mümkün.

  Sonuç olarak internet üzerinden en ucuza satan yerden satın almış olsanız bile üst düzey bir model için ödediğiniz miktar yine 3500TL’nin üzerinde oluyor. Muhtemelen yükselen döviz kuru ile birlikte önümüzdeki sene satışa sunulacak olan amiral gemisi modelleri daha da uçuk etiketlere sahip olacaktır.

   

   

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow