hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Federal mahkeme, Trump’ın açtığı davayı düşürdü

  Federal mahkeme, Trump’ın açtığı davayı düşürdü
  expand

  Eski Amerikan Başkanı Donald Trump, platformdan atıldığı güne kadar Twitter’daki en dikkat çekici isimlerden biriydi. Neredeyse her gün tartışma yaratan bir açıklamaya imza atan Trump, o kadar büyük tepki topladı ki sonunda platformdan atıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

   Ancak Trump’a göre platformdan atılması, anayasa tarafından ona sağlanan hakların ihlali anlamına geliyordu. Bunu şiddetle savunan Trump, bununla da kalmadı ve bu konuyu mahkemeye taşıdı. Ne var ki aradan geçen bir yılın ardından Trump’ın bu davası hüsranla sonuçlandı.

  Trump’ın davasına bakan federal mahkeme yargıcı James Donato, Twitter’ın Donald Trump’ın platformdan atmasının anayasa tarafından kendisine tanınan ifade özgürlüğü hakkını ihlal etmediğini söyleyerek Trump’ın açtığı davayı düşürdü.

  Yargıç James Donato, kararını açıklarken Twitter’ın özel bir şirket olduğunu, bu yüzden Trump’ı kendi platformlarının atmalarının anayasayı ihlal etmediğini belirtti. Donato, şirketin Trump’ın rakipleri tarafından baskı uygulandığı için böyle bir hamlede bulunduğu, dolayısıyla devlet işlerinde faaliyet gösteren bir birim olarak değerlendirilmesi gerektiği yönündeki iddiayı da dikkate almadı.

  Elon Musk anlaşmasının ardından platform geri dönebileceği konuşulan Donald Trump, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada geri dönmeyeceğini, bunun yerine “özgür” sosyal medya platformu Truth Social’da takipçileriyle buluşmaya devam edeceğini söylemişti. Trump’ın öncülük ettiği Truth Social’ın 513 bin günlük aktif kullanıcısı bulunuyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow