hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Form değiştiren akışkan bir metal türü geliştirildi

  Form değiştiren akışkan bir metal türü geliştirildi
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Terminator serisindeki T-1000 gibi sıvı metal robotların bir gün gerçeğe dönüşmesini sağlayabilecek şekil değiştirebilen yeni bir metal türü geliştirildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Unutulmaz bilim kurgu serisi Terminator ile hafızalarımıza kazınan pek çok şeyden biri de Robert Patrick’in canlandırdığı T-1000 karakteriydi. İlk olarak serinin ikinci filminde karşımıza çıkan bu karakter akışkan yapısı ve korkutucu kabiliyetleriyle serinin en unutulmaz parçalarından biri haline gelmişti.

  Film gösterime girdiği 1991 yılında bir gün böyle sıvı metal bir robotun gerçek olabileceğine imkansız gözüyle bakılıyordu. Ancak görünen o ki hiç de imkansız değilmiş. Çünkü bilim insanları tam da böyle bir robotun temel taşını oluşturabilecek akışkan bir metal geliştirdiklerini duyurdu.

  Etkileyici olduğu kadar ürkütücü de olan bu açıklama, manyetik maddeler üzerinde çalışan bir grup bilim insanı tarafından yapıldı. Bilim teknik dergisi Matter’da yayınlanan makalede, katı ve sıvı formları arasında geçiş yaparak şekil değiştiren hu yeni metal türünün akışkan yapıdaki robotların geliştirilmesine olanak sağlayabileceği belirtiliyor.

  Terminator serisindeki T-100’ün hafızalarımızda bıraktığı izler yüzünden bu fikir ilk başta ürkütücü geliyor olsa da aslında bilimsel olarak bakıldığında hem form değiştirebilen bir metalin icadı hem de akışkan yapıda robotların geliştirilmesi pek çok alanda işe yarayabilecek bir gelişme olarak değerlendiriliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow