Forspoken maliyeti ile şaşırttı

Forspoken maliyeti ile şaşırttı

Forspoken maliyeti ile şaşırttı

Satış rakamlarıyla büyük hayal kırıklığı yaratan Forspoken oyununun maliyetinin 100 milyon doların üstünde olması şaşkınlık yarattı.

 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bu yıl şu ana kadar oyun severlerle buluşan en dikkat çekici oyunlardan biri de Forspoken’dı. Square Enix çatısı altında yer alan Luminous Productions tarafından geliştirilen oyun, ocak ayında PlayStation 5 ve PC’ye geldiğinde oyundan beklentiler oldukça yüksekti. Square Enix’in yeni oyununun, bugüne kadar çıkan en dikkat çekici PlayStation 5 oyunu olması, oyundan beklentileri yükseltiyordu. Ancak oyunun piyasaya sürülmesiyle birlikte ortaya çok farklı bir tablo çıktı. Forspoken ne oyun severleri ne de eleştirmenleri memnun edebildi. Haliyle bu da oyunun satış rakamlarına yansıdı. Büyük umutlarla çıkan oyun, satış rakamlarıyla beklentilerin çok altında kaldı

Square Enix’in oyunun satışlarının istedikleri seviyede olmadığını kabul etmesinden birkaç gün sonra ortaya çıkan yeni bilgiler, oyunun dudak uçuklatan maliyetini gün ışığına çıkardı. Oyunun yazar ekibinin başındaki isim olan Allison Rymer’ın LinkedIn hesabında yer alan bilgiler, oyunun maliyetinin en az 100 milyon dolar olduğunu gösteriyor. Çünkü Rymer’ın LinkedIn hesabında, “100 milyon dolardan fazla bütçesi olan AAA oyun Forspoken’ın yazarı” ifadesi yer alıyor.

Oyunun böylesine yüksek bir maliyetinin olması, Square Enix cephesinde yaşananları da açıklıyor. Oyunun beklentilerin çok altında bir satış grafiği çizmesi, Luminous Productions’ın kapatılıp buradaki ekibin yeniden Square Enix’e entegre edilmesine sebep oldu. Üstelik oyunun başarısızlığının yankıları bununla da kalmadı. Forspoken fiyaskosuna bir de Avengers oyununun yarattığı hayal kırıklığı eklenince, Square Enix’in başında yer alan Yosuke Matsuda, başkanlık koltuğundan oldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

Öte yandan oyunun bütçesinin 100 milyon dolardan fazla olması, sosyal medyada şaşkınlık yarattı. Oyun severler arasında sıkça dile getirilen ifadelerden birinin, oyunun kesinlikle 100 milyon dolarlık bir yapım gibi durmadığı gerçeğiydi.

 

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber