hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  G7 zirvesinde yapay zeka gündeme taşındı

  G7 zirvesinde yapay zeka gündeme taşındı
  expand
  KAYNAKDonanım Günlüğü

  Hiroshima’da gerçekleşen G7 zirvesinde bir araya gelen dünya liderleri, yapay zeka teknolojileri konusunda nasıl bir yol izleneceğini de masaya yatırdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Dünyanın öncü ülkelerinin liderlerinin bir araya geldiği G7 zirvesinin bu yılki ayağı geçtiğimiz günlerde Japonya’nın Hiroshima şehrinde gerçekleşti. Tüm dünyanın kaderini etkileyecek mevzuların masaya yatırıldığı zirvede, son dönemde gündemden hiç düşmeyen yapay zeka teknolojileri de başlıca gündem maddelerinden biri oldu.

  ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Japonya ve Kanada başkanlarının bir araya geldiği zirvede, yapay zeka alanında yaşanan gelişmelerin takip edilmesi ve bu alandaki çalışmaların kontrol edilmesi için bir çalışma grubunun oluşturulmasına karar verildi. Bu çalışma grubu, hem ChatGPT ve Google Bard gibi A.I. programlarını hem de Dall-E ve Midjourney gibi görsel yaratma programlarını takip edecek bu teknolojilerin sebep olabileceği sorunları ortadan kaldırmak için işbirliği yapacak.

  G7 liderleri sadece yapay zeka ile ilişkili felaket senaryolarını değerlendirmekle kalmadı, aynı zamanda bu teknolojilerin sebep olabileceği daha farklı sorunları da tartıştı. Mesela bu teknolojilerin telif haklarını ihlal etmesi konusu da masaya yatırıldı, bu teknolojiler yüzünden işini kaybedecek insanlar da.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  G7 zirvesindeki bu görüşmeler doğrudan sonuçlar doğurmayabilir. Ancak dünya liderlerinin bir araya geldiği bir zirvede başlıca konu başlıklarından birinin yapay zeka olması, bu teknolojilerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow