Google AI lansmanı için yeni bir tarih belirledi

Google AI lansmanı için yeni bir tarih belirledi

Google AI lansmanı için yeni bir tarih belirledi
expand
KAYNAKDonanım Günlüğü

Google, önümüzdeki hafta için planlanan Gemini lansman etkinliklerini iptal etti. Şimdi tüm gücünü GPT-4’e karşı ürününü Ocak ayında piyasaya sürmek için yoğunlaştırmış durumda.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Şirket, Gemini’yi I/O 2023’te tanıttı ve eğitiminin başlarında “etkileyici multimodal yeteneklere” sahip temel bir model olarak öne sürdü. Arama motoru devi başlangıçta yapay zekayı yıl sonundan önce, bir lansmanla piyasaya sürmeyi planladı ancak kaynaklar yapay zekanın bazı sorunlarla boğuştuğunu söyledi ve bu da CEO Sundar Pichai’nin lansmanı ertelemesine yol açtı.

Gemini’nin, daha gelişmiş görevler için resimler ve metin gibi farklı veri türlerini birleştirerek geniş bir uygulama yelpazesini işleyebilmesi amaçlanmakta. Mayıs ayında Google, “Güvenlik açısından ince ayarlar yapıldıktan ve sıkı bir şekilde test edildikten sonra Gemini isimli yapay zeka çeşitli boyut ve yeteneklerde satışa sunulacak” dedi.

Gemini’nin Bard, Google Asistan ve Arama gibi mevcut AI ve AI ile geliştirilmiş ürünlerine de iyileştirmeler getirmesi bekleniyor.

Ancak bu sürümün önemi ve OpenAI’nin bu alanda zaten sahip olduğu hakimiyet göz önüne alındığında, Google’ın Gemini’yi iyice iyileştirmeden piyasaya sürmesi pek mümkün değil gibi.

Son zamanlarda yapay zeka ile ilgili çalışmalar arttığı için şirketler de bu kapsamda daha fazla araç sunmaya odaklanıyor. Bu sebeple arama motoru devi de elindeki yapay zekayı iyice geliştirerek sunacak denebilir.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow